V Letech se sešli nacionalisté a Romové, na akce dohlíží policie

LETY (Písecko) 21. ledna (ČTK) – Na 30 až 40 stoupenců nacionalistické Národní strany se dnes sešlo v Letech u Písku. Shromáždili se na místě, odkud obec nechala odstranit její kontroverzní kámen s nápisem „Obětem“. Akci předcházel pietní akt více než desítky Romů u památníku poblíž vepřína, kde za druhé světové války stával sběrný tábor pro Romy, v němž zahynuly stovky lidí. Na obě setkání dohlíží asi stovka policistů.

„Jsme tady, abychom zabezpečili dodržení veřejného pořádku. Připravena je i pořádková jednotka,“ řekl novinářům mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha.

Podle senátora Jaromíra Štětiny porušil jeden ze stoupenců Národní strany v projevu zákon. Jde o větu: „Tady žádné genocidum nebylo a nikdo se na něm tady nepodílel“. To naplňuje skutkovou podstatu trestného činu, řekl novinářům Štětina. Upozornil na to i šéfa písecké policie.

Setkání nacionalistů doprovázely transparenty s hesly „800.000.000 nemocným dětem“, „800.000.000 raději na opravu nemocnic“ či „Nechme vepřín stát“. Narážely tak na to, že přestěhování vepřína, k němuž se zavázala vláda, by podle některých odhadů přišlo až na 800 milionů korun. Na shromáždění Národní strany bylo zhruba 20 policistů a soukromá bezpečnostní služba.

Romové se sešli u památníku romským obětem vybudovaného v 90. letech. Na místě položili květiny a zapálili svíčky. „Národní strana, která popírá holokaust, tady chtěla na tomto posvátném místě postavit pomník, a napsat na něj, že tady nebyl koncentrační, ale pracovní tábor. To je holý nesmysl,“ řekl Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. S sebou přivezl i panely z výstavy o historii tábora, která byla prezentována na půdě Evropského parlamentu.

Hodně lidí podle něj očekává, že Romové půjdou s nacionalisty do střetu. „Není tam kámen, a to je pro nás rozhodující. Kdyby tam byl, tak bych ho sám naložil a odvezl,“ uvedl Růžička.

K památníku romským obětem dorazil i vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. „Přijel, jsem abych jim (Romům) vyjádřil solidaritu na místě, na kterém se dály hrozné věci a spousta lidí tady trpěla, právě nejvíc Romů a romských dětí. Dělat provokace není správné. Ti lidé si zaslouží úctu a vzpomínku,“ řekl novinářům Karásek.

Národní strana chtěla dnes v místech, kde za války stával tábor, odhalit pomník válečným obětem. Její zástupci tvrdí, že tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. Záměr pobouřil romské a proromské aktivisty a některé politiky. Padlo již několik trestních oznámení. Obec nechala kámen před dvěma dny odstranit.

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Vláda se po letech sporů zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.