Překvapivý zásah Nejvyššího státního zastupitelství může změnit průběh případu * Opozice pobouřena
V případu údajné korupce vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka nastal zvrat, který se pro jeho vývoj může ukázat jako zásadní.
V pondělí Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) odebralo případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a včera jej převzal jihlavský státní zástupce Arif Salichov. Současně byla kauza odebrána ostravským policistům a předána do Českých Budějovic.
Nový dozorový státní zástupce tak mohl včera oznámit, že na případu už nebude pracovat dosavadní hlavní vyšetřovatel Milan Šošovička.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká to včera zdůvodnila tím, že žalobce i policie se ve vyšetřování dopustili několika chyb.
Samotný Čunek náhlý zlom uvítal. „Očekávám, že vyšetřování teď bude standardní,“ řekl ve včerejším rozhovoru Právu.
Naopak opozice obvinila vládu, že se snaží celou kauzu zmanipulovat a dokonce kvůli tomu zablokovala páteční jednání Sněmovny.
Svědkyně Urbanová: Je to velká rána české demokracii
Klíčová svědkyně proti Čunkovi a jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová byla změnami překvapená. „Myslím si, že je to docela podivná souhra nějakých náhod. A protože na náhody nevěřím, tak v tom vidím účelovost. Je to dost velká rána české demokracii,“ řekla včera Právu.
Kauza do Budějovic
O odebrání případu požádal Čunkův advokát. Chtěl, aby věc převzalo zastupitelství v Praze. Tomu Vesecká sice nevyhověla, ale uznala některé jeho námitky a případ předala státnímu zastupitelství v Jihlavě. Kauza byla přidělena novému dozorovému státnímu zástupci Arifu Salichovovi, který si už v pátek vyzvedl spis v Brně.
Salichov zatím nenaznačil, jak konkrétně bude v kauze postupovat. „Spis jsem právě obdržel. Má zhruba 3,5 tisíce stránek a bude mi trvat nejméně deset dní, než ho prostuduji. Teprve pak se rozhodnu o dalším postupu,“ řekl včera Právu.
Šošovička končí
Jeden významný krok už ale učinil. Případ ve spolupráci s ředitelkou protikorupční policie Renatou Strnadovou odebral ostravské pobočce protikorupční policie, která ho následně přidělila do Českých Budějovic.
Z případu tak byl odvolán jeho hlavní vyšetřovatel, vrchní policejní komisař Milan Šošovička, který byl napadán za údajnou nadstandardní komunikaci se svědkyní Urbanovou.
(Pokračování na str. 2)
(Pokračování ze str. 1)
„Práci jsem odvedl dobře, nejsem si vědom, že bych pochybil… Měl jsem nad sebou dozor a ještě dohled ani jednou mi nikdo nic nevytknul,“ sdělil serveru Aktuálně.cz Šošovička.
Pověřený náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení Jiří Houba Právu potvrdil, že vyšetřování přebírá českobudějovická pobočka protikorupční policie.
„Postup policie byl po celou dobu vyšetřování pod dohledem státního zastupitelství, které proti němu nikdy nevzneslo žádné námitky. Nicméně respektujeme rozhodnutí nového žalobce a případ bude přidělen jinému policistovi,“ řekl Právu Houba a zároveň dodal: „Jde nám o to, abychom maximálně eliminovali podezření z jakékoli podjatosti.“
Policie prý šetřila příliš zeširoka
Vesecká včera svolala tiskovou konferenci, na které popsala důvody pro předání případu do Jihlavy. Podle ní se přerovský státní zástupce Radim Obst i policie dopustili toho pochybení, že šetřili Čunka jako osobu, nikoliv případ korupce z roku 2002. Policisté se zajímali například o to, kolik peněz měl Čunek v roce 2000, tedy dříve, než měl úplatek dostat.
„Podle mne je věc šetřena v rozsahu, který naprosto neodpovídá vymezení danému Senátem,“ řekla na včerejší tiskové konferenci v Brně Vesecká. Vadilo jí i to, že Obst nereagoval na nadstandardní vztahy vrchního policejního komisaře Šošovičky s Urbanovou.
Ředitel trestního odboru NSZ Stanislav Potoczek Veseckou ještě doplnil: „Bylo to i procesní pochybení – stíhání nyní vedl místně nepříslušný státní zástupce. Ze Vsetína byla věc přikázána do Přerova pouze pro stádium prověřování podezření. Nikoli již pro stádium řízení, jež následuje po sdělení obvinění.“
Vesecká sdělila, že NSZ se vůbec nezabývalo posuzováním viny či neviny. Také zdůraznila, že v dané kauze na ni nebyl vykonáván žádný politický tlak. Komentáře politiků ale označila za velmi nešťastné.
Vedení policie zatím mlčí
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) včera uvedl, že se s kritikou práce policie od Vesecké hodlá důkladně seznámit. „Pokud ji shledám jako relevantní, budu o tom rozhodně chtít mluvit s policejním prezidentem,“ uvedl Langer.
Jedním dechem však dodal, že i na něj působí postup vyšetřovatele při komunikaci s korunní svědkyní nestandardně. „Šetřila to Inspekce ministra vnitra, ale státní zastupitelství toto šetření z pro mě těžko pochopitelných důvodů smetlo ze stolu,“ řekl Langer.
Nový šéf policie Oldřich Martinů se včera k celé věci stejně jako ředitelka protikorupční policie Renata Strnadová odmítl vyjádřit. Stejný postoj mají i policisté v Ostravě. Údajné blízké kontakty mezi vyšetřovatelem popřel státní zástupce před dvěma týdny státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.
„Když jsme si elektronickou poštu přečetli a porovnali s tím, co bylo tvrzeno v trestním oznámení o trestné činnosti (vyšetřovatele – pozn. red.), došli jsme k tomu, že maily tomu vůbec neodpovídají,“ vysvětlil.
Podotkl, že ze strany policisty byl pouze jeden e-mail s banálním sdělením. K námitce Vesecké o příliš širokém záběru vyšetřování policejní zdroj Právu uvedl, že se Čunek začal sám zamotávat do svých výpovědí, jakým způsobem k penězům přišel a bylo tedy nutné zjstit, zda měl před údajným přijetím půlmiliónového úplatku dost vlastních peněz.
Mluví o manipulaci
Pochybnosti o postupu Vesecké mají někteří státní zástupci a policisté ze severní Moravy, kteří korupční kauzu Čunka sledují. „V Praze se již delší dobu mluví o tom, že na severu Moravy jsou policisté a žalobci k politikům moc přísní, proto je potřeba něco udělat,“ poznamenal dobře informovaný zdroj.
Přerovské státní zastupitelství se ke změně postavilo velmi zdrženlivě. Rozhodnutí NSZ včera nechtěl komentovat žalobce Obst ani jeho nadřízená Jana Staňková. Podle ní ale bude v Přerově i nadále dozorována kauza Romana Vaškůje, který je podezřelý z nátlaku na klíčovou svědkyni Urbanovou.
Obsta kritizoval letos v únoru senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených), který tvrdil, že Obst měl kontakty na komunistickou StB. Současně zpochybnil i jeho bezpečnostní prověrku.
***
Vývoj kauzy
Listopad 2006 – policie začíná prověřovat informace o možné korupci u Jiřího Čunka
Únor 2007 – Senát zbavuje Čunka imunity, policie jej obviňuje z přijetí úplatku
Březen 2007 – celostátní konference KDU-ČSL vyjadřuje Čunkovi podporu
Duben 2007 – zelení požadují jeho odvolání a hrozí odchodem z vlády kvůli jeho obvinění a výrokům k Romům
Květen 2007 – Čunek se začíná seznamovat s vyšetřovacím spisem a prohlašuje, že neodstoupí. Policie obviňuje několik svědků z křivé výpovědi ve prospěch Čunka
Foto popis| Renáta Vesecká se svým náměstkem Karlem Černovským na včerejší tiskové konferenci.
Foto autor| Foto PRÁVO – Jan Chmelíčeek
Foto autor| Foto PRÁVO – Petr Hloušek