V Dražících se sešlo dvě stě padesát extremistu

Bez zásahu policie skončil v noci na neděli koncert extremistických hudebních skupin v kulturním domě v Dražicích na Táborsku. Na akci se v sobotu večer sešlo zhruba 250 příznivců neonacistických kapel. Na místě bylo také 150 policistů.
„Průběh koncertu sledovali policisté opakovaně přímo v sále místní restaurace. Nebylo ale zjištěno žádné porušení zákona jak ze strany hudebních skupin, tak i ze strany účastníků tohoto koncertu,“ řekla v neděli Právu mluvčí jihočeské policie Jana Kameníková.
Akce v Dražicích přesto znovu rozpoutala vášnivou debatu o tom, zda měla v daném případě policie zasáhnout či nikoli.
„Samozřejmě že měla policie zasáhnout. Vždyť sama říká, že to je shromáždění neonacistů, a jestliže nezasáhla, tak tím dává najevo, že nacismus je v našem státě povolen,“ nechal se už na místě slyšet senátor za Stranu zelených Jaromír Štětina.
Podle Ondřeje Cákla ze sdružení Tolerance a občanská společnost dnes na koncertě nezazněly žádné texty se zjevnými projevy rasismu, písně celkem pěti skupin mají ale rasistický podtext. Kytarista jedné z kapel podle něj hrál na koncertu pro téměř 1800 neonacistů, který podporoval extremisty chystající teroristický útok v Belgii. „Tento člověk je na to prostředí napojený, ale dneska tu bude zpívat legální texty,“ řekl novinářům před koncertem Cakl.
Podle advokátů Kláry Slámové a Kolji Kubíčka, kteří l na místě údajně hájili práva nejmenovaného klienta, naopak zákon porušila policie. „Bezdůvodné kontroly, žádné o důkazy předložené ze strany policie, monitorování, focení, zakládání do databází – to je l neoprávněné shromažďování osobních údajů,“ řekla Slámová. Policisté, kteří kontrolovali návštěvníky akce, se po jejím skončení zaměřili na také na kontrolu jízdy pod vlivem alkoholu. „Ani v tomto případě nebyl zjištěn , žádný případ požití alkoholu před jízdou,“ konstatovala Kameníková.
Na některých záznamech pořízených novináři byly přesto zachyceny individuální případy použití nacistických gest. Policie se nyní bude těmito záznamy zabývat.
„Po ukončení koncertu převzala policie od zástupců sdružení Tolerance a občanská společnost materiál, který obsahuje podezření, že na území České republiky dochází k nezákonné distribuci CD se závadovými texty, svastikou a zástupnými symboly. Rovněž toto oznámení bude důsledně prověřeno O výsledku šetření obou padů bude veřejnost informována,“ doplnila policejní mluvčí.

Foto popis| Policie kontroluje účastníky akce v Dražicích.
Foto autor| Foto PRÁVO – Petr Pokorný