Uzbecké nepokoje zasáhly i další města

Obětí vládních vojsk může být až 700 * Taškent prý chystá mobilizaci

Ve východním Uzbekistánu, kde minulý pátek vládní jednotky v Andižonu tvrdě zasáhly proti demonstrantům, se střety armády s civilisty už přenesly do několika menších měst.
Podle informací agentury AP si včerejší přestřelky vyžádaly dalších několik životů. Celkový počet obětí násilností v této oblasti tak podle neoficiálních zdrojů dosáhl až sedmi set.
Podle internetového serveru ferghana.ru včera uzbecké místní úřady dostaly pokyn, aby „neprodleně“ odevzdaly aktualizovaný seznam mužů schopných všeobecné mobilizace. Bližší informace však zdroj neuvedl.
Sporadická střelba se ozývala v noci na včerejšek a včera ráno také ve městě Kara-su (Iljičevsk) na hranicích s Kyrgyzstánem. Dalších zhruba 200 demonstrantů pak podle šéfa místní organizace pro lidská práva Saidžahona Zajnatbitdinova vládní jednotky v sobotu zastřelily v Pachtábádu, ležícím asi 30 kilometrů severovýchodně od Andižonu. Tato informace ovšem prozatím nebyla potvrzena z nezávislých zdrojů.
Obyvatelé Taškentu včera odpoledne drželi minutu ticha za oběti pátečního krveprolití v Andižonu a kladli květiny k památníku obětem zemětřesení v centru města. Oblasti nepokojů zůstávají hermeticky uzavřené, nefunguje telefonní spojení a z míst byli vykázáni novináři.
Uzbecká armáda včera uzavřela také město Korasuv, kde v sobotu povstalci zaútočili na budovu policie a armádní velitelství. „Šlo o povstání lidu, žádní teroristé tu nejsou,“ řekl agentuře AP Furkat Juldašev.
Uzbecký ministr zahraničí Eljor Ganijev včera na naléhání nevládních organizací, které zaštítila Británie, přislíbil, že do oblastí vpustí zahraniční novináře a humanitární mise.

Experti Unie dorazí možná už dnes

Podle něj by experti EU mohli do země přicestovat již dnes. „Použití síly vládními jednotkami je třeba co nejrychleji prověřit,“ řekl k tomu německý ministr zahraničí Joschka Fischer.
Přestože kyrgyzsko-uzbecká hranice zůstává oficiálně uzavřena, pracovníci OSN a Červeného kříže v neděli navštívili uprchlický tábor v kyrgyzském Suzaku, kam zamířily stovky Uzbeků.

Tisíce lidí prchají do Kyrgyzstánu

Server ferghana.ru uvedl, že si vzbouřenci v Kara-su v noci na včerejšek vynutili otevření hranice a přes most přes řeku Šahrichansaj začaly proudit nepřetržité zástupy uprchlíků. Podle zpráv Rádia Svoboda uteklo ze země Ferganským údolím v důsledku ostrých bojů již více než tři tisíce lidí.
Podle Almambeta Matubraimova, emisara prozatímního kyrgyzského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, se nyní jedná o návratu uzbeckých uprchlíků do vlasti. Je jim prý poskytována pomoc, avšak status uprchlíků nedostanou.
Ke krveprolévání v Andižonu a jiných městech došlo poté, co minulý pátek stovky lidí protestovaly proti soudnímu procesu s uzbeckými podnikateli obviněnými z podporování radikální islamistické organizace Akramíja. Vládní jednotky do vzbouřenců začaly střílet.
Taškent však k napjaté situaci v zemi nadále mlčí a masakr civilistů nepřiznal. Podle uzbeckého autoritářského prezidenta Islama Karimova stojí za celou situací zakázaní islamisté ze Strany osvobození (Hizb at-Tahrír), kteří prý chtěli provést státní puč.

Svoboda: Karimov by měl vyjednávat

Uzbečtí politici v čele s prezidentem Karimovem by měli jednat s opozičními vůdci a řešit situaci v zemi bez násilí, soudí ministr zahraničí Cyril Svoboda. „Ukázalo se naprosto jasně na Ukrajině a v dalších zemích, že ve chvílích, kdy jsou politici ochotni si sednout za stůl a začít jednat, vede to k řešení celé situace,“ řekl.
Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) označil střelbu do demonstrantů v posledních dnech za bezprecedentní zločin.