Úspěchy programu Východní partnerství

ČRo Plus
17. června 2017, Pořád: Evropa Plus

Pořad si můžete přehrát zde.
Jedním z projektů spolupráce se zeměmi Východního partnerství je spolupráce v oblasti kultury
Pavel NOVÁK, moderátor
——————–
Osmadvacítka se k sobě před 8 lety pokusila víc přilákat 6 sousedů ležících východně od jejich hranic. V květnu 2009 odstartovala Evropská unie na schůzce v Praze program Východní partnerství. Má podporovat spolupráci Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny s Unií. Některé země spolupracují s evropskou osmadvacítkou více, jiné méně. Jaké jsou dosavadní úspěchy programu a proč se do něj některé země vůbec nezapojily? O tom budeme mluvit mimo jiné s poslanci Evropského parlamentu Pavlem Svobodou a Jaromírem Štětinou a slovenskou poslankyní Monikou Smolkovou. Já jsem Pavel Novák a zvu vás na krátkou exkurzi k východním partnerům Evropské unie. Už 8 let podporuje program Východního partnerství rozvoj společností v několika sousedních zemích Evropské unie. Program, který vznikl z iniciativy Česka a Švédska v roce 2009, pomáhá hlavně v budování občanské společnosti a zlepšování hospodářské i sociální situace v 6 státech východní Evropy. Do projektu se zapojují Arménie, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Postoj Běloruska a Ázerbájdžánu ke spolupráci s Unií je značně vlažnější. Jedním z projektů spolupráce se zeměmi Východního partnerství je spolupráce v oblasti kultury. Do Česka přijelo několik pracovníků muzeí, galerií, filmových a hudebních producentů, aby u nás sbírali zkušenosti. Do Česka přijelo 30 manažerů kulturních institucí z Ukrajiny, Moldavska, Gruzie a Arménie, pro které u nás Institut umění, Divadelní ústav připravil několikadenní program. Slovo má Eva Žáková z Divadelního ústavu.

Eva ŽÁKOVÁ, Divadelní ústav
——————–
Oni si od toho představují opravdu, že zde fakt navážou ty konkrétní kontakty s konkrétními lidmi z konkrétních kulturních organizací a že budou vzájemně spolupracovat, mimo jiné i třeba na projektech, které jsou podporovaný programem kreativní Evropa, což si myslím, že je opravdu takový ten nejvyšší cíl, protože ten program kreativní Evropa jakou dostat podporu z toho evropského programu je velice obtížný, protože tam ta konkurence je obrovská. Ale myslím si, že i pro nás jako je důležité navázat ty kontakty, takže by to mohlo být velmi prospěšné.

Darcia TARKOVSKA, ukrajinská hudební agentura Son Bass
——————–
Byla jsem už na několika hudebních konferencích, několikrát jsem zažila zvláštní situaci, kde mi říkali, vy jste první Ukrajinka, kterou vůbec poznávám, takže vy opravdu existujete, to znamená, že i vaše hudební scéna existuje. Zjišťuji, že opravdu hodně Evropanů neví vůbec nic o naší hudbě a hlavně o nezávislé hudební tvorbě. Moc bych to chtěla změnit. Spolupracujeme s několika ukrajinskými skupinami. Při téhle stáži bych se chtěla seznámit s českou hudební scénou a zjistit, jestli můžeme spolupracovat a třeba si vzájemně vyměňovat skupiny.

Pavel NOVÁK, moderátor
——————–
Říká Darcia Tarkovska z ukrajinské hudební agentury Son Bass. Olga Birzul pracuje ve společnosti Docudays, která připravuje na Ukrajině festival dokumentárních filmů o lidských právech. Také ona doufala, že v Česku získá nové zkušenosti.

Olga BIRZUL, společnost Docudays
——————–
Pracuji ve filmovém průmyslu a považuji českou kinematografii za kvalitní. Je pro mne velmi cenné poznat naše partnery ve vaší zemi a získat tady kontakty. Promítáme u nás hodně českých dokumentů a také čeští dokumentaristé jezdí k nám na festival a zasedají i v porotě. Tento program je pro mne hlavně zdrojem inspirace, jak některé věci dělat jinak nebo lépe.

Pavel NOVÁK, moderátor
——————–
Účastníci semináře pořádaného v Praze a v Plzni Institutem umění a Divadelním ústavem se podívali, jak fungují například pražská kulturní centra DOX nebo MeetFactory. V Plzni navštívili Depo 2015 a také Fakultu umění Západočeské univerzity.