Urážky v Letech asi ujdou trestu

Podle posudku, který mají policisté, neporušili svými výroky nacionalisté zákon

Lety u Písku – Na Romy se patrně v Česku smí volat, že jsou „špína“, „cikánští štváči“ a Karla Schwarzenberga je možné nepřímo nazvat neonacistou. Vyplývá to z předběžných závěrů policie a znalců, kteří zkoumali tyto projevy nacionalistů na jejich sobotní demonstraci v Letech u Písku. Zatím to vypadá, že za hrubé urážky Romů vyváznou předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, její zástupce Jan Skácel a další spolustraníci, kteří křičeli při následné potyčce, bez trestu.

„Žonglování“ s genocidou

„V jejich projevech není nic, co by naplňovalo podstatu trestného činu. Vedení policie už toto předběžné stanovisko obdrželo,“ prozradil MF DNES jeden z kriminalistů, který se zabývá extremismem. Kdyby podle něj někdo „štváčem“ nazval třeba poslance, také by to prý bylo nežalovatelné. Přitom senátor Jaromír Štětina podal ihned na místě v Letech na Skácela ústně trestní oznámení pro popírání holokaustu hlavně za jeho výrok, že se v Letech „žádná genocida nestala“.
Projevy obou funkcionářů Národní strany posuzoval politolog Zdeněk Zbořil, který už předběžný posudek dokončil. Podle něj je Skácelův výrok o genocidě nenapadnutelný.
Skácel totiž v projevu srovnává Lety a Osvětim a říká, že ve srovnání s Osvětimí v Letech žádná genocida nebyla. Kromě toho se podle Zbořila neustále drží historické příručky Akademie věd o Letech. „I když je možné považovat některá slovní spojení v projevech nacionalistů za významově nejasná a jejich interpretace může být považovaná za nenávistnou vůči Romům, jedná se jen o prezentaci politických názorů,“ míní Zbořil v posudku, který má MF DNES k dispozici.

Policista: Nacionalisté vědí, co dělají

Zbořil v posudku také konstatuje, že podobné výroky nevybočují z politické kultury, která je v Česku nízká. Politolog i policista se pak shodují na jednom: členové Národní strany si počínají chytře a vědí přesně, jaké provokace a urážky si mohou dovolit, aby byli nepostižitelní.
„I kdyby jen jediného člověka z Letů poslali do Osvětimi, tak se v tomto jihočeském táboře podíleli na genocidě,“ reagoval však včera Štětina.