Ukrajina na pokraji kolapsu

Senátor Jaromír Štětina v pořadu Hyde Park na ČT 24

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Dobrý večer. Ani ne ze dne na den, spíš z hodiny na hodinu se vyvíjí situace na Ukrajině. Každý nový den přitom přináší něco nečekaného. Kupříkladu dnešek. Po týdnu usilovného, leč neúspěšného pátrání se ozval sesazený prezident Viktor Janukovyč a zítra bude mít v ruském Rostově na Donu tiskovou konferenci. Co lze čekat od něj a jaký osud čeká jeho? Neznámí ozbrojenci obsadili sídlo regionálního parlamentu a vlády na separatistickém Krymu. Odtrhne se tento poloostrov od Ukrajiny, jestliže jí ani historicky nepatřil a co znamenají mohutné manévry ruské armády podél ukrajinských hranic? Zkrátka vše, co vás zajímá na aktuálním vývoji na Ukrajině v dnešním Hyde Parku. Jeho hostem je senátor a v minulosti známý novinář, zpravodaj z konfliktních a válečných oblastí světa Jaromír Štětina. Pane senátore, dobrý večer, vítám vás ve vysílání.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Dobrý večer. Děkuju za pozvání.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Nová, dnes jmenovaná centrální vláda v Kyjevě se snaží o uklidnění situace. Napětí teď nejvíc začalo eskalovat na Krymském poloostrově. Víc už Jaroslav Zoula.

/ Reportáž /

Jaroslav ZOULA, redaktor
——————–
Válka v ukrajinském parlamentu. Poslanci znepřátelených částí země nikdy nešli pro facku daleko, před 4 roky, když jednali o prodloužení nájmu pro ruskou černomořskou flotilu se ale situace vymakala i ukrajinským poměrům. Vajíčka, lepidlo v hlasovacím zařízení, ani snížená viditelnost Janukovyčově Straně regionů v úspěchu nezabránila.

Julija TYMOŠENKOVÁ, bývalá ukrajinská premiérka /27. 4. 2010/
——————–
Dnešek se zapíše do dějin Ukrajiny černým písmem, dnes jsme ztratili Sevastopol, zítra to bude celý Krym.

Jaroslav ZOULA, redaktor
——————–
Slova, která se teď ukazují skoro prorocká. Poté, co prezident Janukovyč před několika dny uprchl z Kyjeva a skrýval se na neznámém místě, se krymští obyvatelé ruského původu začínají bouřit. Při potyčkách mezi místními Ukrajinci a Tatary na jedné straně a zastánci Moskvy na druhé, jsou první zranění. Poslanci krymského parlamentu v týdnu pohrozili odtržením od Ukrajiny. Dnes ráno budovu obsadili neznámí ozbrojenci a pak na ní zavlály ruské vlajky. Kyjevské vedení následně vyzvalo ruskou posádku v Sevastopolu, aby zůstala v kasárnách.

Oleksandr TURČYNOV, pověřený ukrajinský prezident
——————–
Jakékoli pohyby vojsk tím víc ozbrojených mimo hranice základny budou považovány za vojenskou agresi.

Jaroslav ZOULA, redaktor
——————–
Navíc Viktor Janukovyč ze svého úkrytu vzkázal, že se stále považuje za prezidenta a že požádal Rusko o ochranu. Jeho armáda podél ukrajinských hranic je v pohotovosti a vojáci, tanky, lodě i stíhačky se zapojili do manévrů. Nervozita stoupá.

Anders FOGH RASMUSSEN, generální tajemník NATO
——————–
Vyzývám všechny strany, aby ustoupily od konfrontace, zdržely se provokací a vrátily se na cestu dialogu.

Jaroslav ZOULA, redaktor
——————–
Když se před 20 lety Ukrajina vzdala jaderného arzenálu, který na jejím území zůstal po rozpadu SSSR, západní země s Ruskem se domluvily na garanci ukrajinské celistvosti, jenže teď se Moskva opět nechala slyšet, že bude bránit ruské menšiny v zahraničí. A jak ukázal příklad Jižní Osetie, někdy je ochotná je chránit i tanky.

/ Konec reportáže /

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Www.hydeparkct24.cz, adresa pořadu na internetu, jak ji už asi znáte. Na ní informace všeho druhu, pro tuto chvíli pro vás mohou být podstatné kontakty, všechny možné způsoby, jak se s námi spojit a jak přímo do vysílání směrovat váš vlastní dotaz. První dotazy už tady máme, míříme za nimi. Na webu otázka, dotaz od Honzy: „Dobrý večer, pane senátore, jistě máte podrobnější informace než široká veřejnost. V souvislosti s událostmi na Ukrajině se hovoří až o 80 mrtvých demonstrantech. Byli nějací mrtví i na straně policie? Pokud ano, tak kolik a jaká měli zranění?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Děkuju, Honzo, za tuto otázku. Já jsem byl na Majdanu poprvé už v prosinci a vím, že až do minulého čtvrtka, kdy tam byl ten hrozný masakr uprostřed města na Majdanu, se tam bojovalo klacky, nanejvýš Molotovovými koktejly a nebo gumovými projektily. Poprvé se začalo střílet ostrými náboji ve čtvrtek minulý týden ráno, což je velice podstatná věc, protože ti mrtví, kteří tam byli, byli zastřeleni během asi 30 minut, během půl hodiny ti neznámí snipeři zastřelili 30 lidí a nebyli ti snipeři ani z jedné znepřátelených stran, nebyli ani z té strany majdanovců ani z té strany Berkutu. Byl to někdo úplně cizí. Dosud se neví, kdo to byl, byli to ovšem profesionálové, kteří ty lidi stříleli velmi profesionálně přímo do krku nebo do hlavy. Já jsem byl přímým svědkem toho střílení, začalo to v 8:03 ve čtvrtek ráno, já jsem se podíval na hodinky, někteří stříleli z hotelu Ukrajinu, kde jsem bydlel a už v půl deváté přinesli prvního mrtvého, a to byl příslušník Berkutu a byl zastřelen tím neznámým sniperem, půl hodiny na to tam přinesli ještě asi 20 zraněných a mrtvých, to už všecko byli lidé z Majdanu a bylo to prostě něco strašného. Já jsem dělal válečného zpravodaje 14 let a prošel jsem víc než 20 válečných konfliktů a poprvé jsem si tady v tom hotelu dole, v tom foyer uvědomil, co to je, když se říká tratoliště krve. Ta podlaha v tý vstupní hale prostě byla celá pokryta obrovskou louží těch krvácejících, těch krvácejících lidí z Majdanu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Otázka Honzova, jestli byli i nějací mrtví i na straně policie, to jste tedy odpověděl, že ten vůbec první zabitý, aspoň kterého jste viděl, byl příslušník.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Byl.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Berkutu.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
To byl příslušník Berkut, ano.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
No, a jak si tedy jaksi vy sám odpovídáte na otázku, kdo to byl ti ostřelovači?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si nejdřív kladu otázku, proč vlastně se to stalo, proč ta třetí síla, ti ostřelovači to dělali. Já jsem přišel na dvě vysvětlení. První možné vysvětlení je to, že měli způsobit chaos a destabilizovat situaci, aby připravili Janukovyčovi, který ještě seděl v prezidentském paláci v té době cestu k otevření výjimečného stavu. A druhá možnost je, že to bylo uděláno pro to, aby naopak Janukovyč mohl být obviněn z neschopnosti, že neubránil svůj vlastní národ před krveprolitím. Která z těch cest to byla, to nevím. V každém případě ti odstřelovači mluvili rusky, to neznamená, že by byli z Ruska, poněvadž je tam spousta lidí v Rusku, ale taková nejobvyklejší verze je, že to byly jednotky Alfa, které vznikly jako protiteroristická jednotka Federální služby bezpečnosti, což je vlastně KGB a mají mateřskou organizaci i Alfu ukrajinskou. Který z nich to byli, to nevíme, ale v každém případě mluvili rusky a byli to profesionálové.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Zaujalo mě, že vaše novinářská kolegyně Petra Procházková, která v minulých dnech Ukrajinu taky tak jako vy navštívila, říká, že jí překvapila krutost a brutalita teď na Ukrajině, a to tedy říká jako válečná zpravodajka, která navštívila nejrůznější válečné a konfliktní oblasti světa. I vy jste to zmínil. Čili taky vás to zaskočilo? Takováto brutalita, kterou byste v dnešní Ukrajině nečekal?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že to, co se tam odehrálo, nebyl žádný boj. To bylo vraždění, to prostě byla řezničina a muselo to mít samozřejmě nějaký důvod. To bylo vyprovokováno a v podstatě vím, že takovéto provokace, to je věc, kterou běžně dělají různé tajné služby na světě a ruské tajné služby, ty to dokonale ovládají, což jsem poznal, když jsem dlouhodobě pracoval v Čečenské republice a v čečenské válce.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Čili setkal jste se s těmito metodami už jinde, speciálně právě v Čečensku?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já jsem se s nimi setkal samozřejmě na Kavkaze, ale tady to bylo poprvé a zatím děkuju, s Pánem Bohem, že to zatím bylo naposledy, poněvadž už od soboty se situace značně uklidnila.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Pavel: „Byl jste osobně na Ukrajině, můžete nám říci, zda záběry ukazované v televizi z Kyjeva, reprezentují většinový názor 45 milionů obyvatel této země?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já to nedovedu říct. Já jenom vím, že to, co se odehrávalo na tom Majdanu už skoro 100 dní, že to je velké národní vzepětí, že to je velká historická epopej a nevím, jestli si to myslí všichni Ukrajinci to, co si myslí lidé na Majdanu, kterých se tam vystřídalo mnoho set tisíc, ale vím bezpečně, že hybnou silou dějin jsou vždycky menšiny a to, co se tam na Majdanu odehrává, to je, to je hlas toho dobrého, co v Ukrajincích je, ty přičmoudlí a zašpinění chlapi, co tam jsou od těch hořících pneumatik, to jsou univerzitní profesoři, to jsou studenti, doktoři, je to prostě obdivuhodné vzepětí národa.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Jestliže divák psal, jestli to byl většinový názor, možná spíš myslel, jestli to, co přinášela televize, ať už jakákoliv televize, ty televizní záběry, jestli přinášely věrný obraz toho, co se na Majdanu a v Kyjevě odehrávalo.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Záleží na tom, jaká televize to samozřejmě byla, že jo, já jsem sledoval tam i ruskou televizi, ta měla úplně jiný postoj, myslím tím televizi z Ruské federace, nemyslím tím ruskojazyčnou ukrajinskou televizi a něco jiného vysílal kanál číslo 5 ukrajinské televize. Myslím si, že co se týče těch záběrů násilí a těch bojů, které tam byly, že ten obraz byl docela věrný.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Na webu Tobias: „Média nám stále předhazují obrázky, videa zraněných a mrtvých povstalců, ale vojáků a policistů nikoliv. Stále slyšíme vyjádření členů opozice, ale nikoliv členů druhé strany. Myslíte, že nás prozápadní média schválně okrádají o objektivní zprávy?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
No, já si myslím, že je skutečně z toho Majdanu slyšet víc hlas těch představitelů opozice, ale když se podíváte pořádně na internetové stránky jakékoliv, tak tam dostanete zprávy i ze samotného parlamentu, kde není jenom opozice, tam například nejsilnější stranou je Janukovyčova Strana regionů, která drží spolu, spolu s komunisty v podstatě většinu v parlamentu a něčeho dosáhnout, to je těžké, a ta má ten prostor v té ukrajinské televizi docela veliký. Nevím, jak tady, poněvadž ten týden jsem tu televizi českou sledovat nemohl.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Na Facebooku Jenda Benda: „Byl nebo je Viktor Janukovyč demokraticky zvolený prezident?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ano. Viktor Janukovyč byl demokraticky zvolený prezident. Ta, v krátkosti ta posloupnost toho dění začala, když byl summit ve Vilniusu, kde se měla podepsat asociační dohoda s Ukrajinou o vstupu do Evropské unie. Tam hodil Janukovyč zpátečku a i když od něj voliči očekávali, že to podepíše, tak řekl, že to nepodepíše. V tom okamžiku se objevily první stany na Majdanu na náměstí a na Kresčatiku a tam byla naprosto pokojná demonstrace. To byla demonstrace, ale ta se brzy proměnila v revoluci a v povstání a byl to ten okamžik, kdy Janukovyč udělal zásadní politickou chybu a vyhlásil ty drakonické zákony, diktátorské, kde byly obrovské tresty jenom za to, že člověk nosil helmu a nebo šátek přes obličej, čímž vlastně ty statisíce lidí, kteří se tam vystřídali na tom Majdanu, všecky označili za zločince. V tom okamžiku už to nebyla demonstrace a už to bylo povstání.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Od soboty, kdy ho tedy ten parlament ovládnutý opozicí Viktora Janukovyče sesadil z funkce, tak od té doby se po něm slehla zem, až do dneška, dnes se poprvé ozval s tím, že se stále považuje za právoplatného, právoplatně zvoleného prezidenta a na zítřek do ruského Rostova na Donu oznámil tiskovou konferenci. Vy tušíte, co na ní asi tak může oznámit?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
On může už ve svém prohlášení prezidenta číslo to a to, z toho svého sídla prohlásil, že on je právoplatný prezident a že bude hájit zájmy své země. Jak je bude chránit, to já nevím. Já si myslím, že z něj se v okamžiku, kdy uprchl z toho svého paláce, prostě stala figurka, jako byl třeba Babrak Karmal, kterého sovětská armáda dosadila v Afghánistánu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A to, jak ho ten dosavadní opozicí ovládnutý parlament zbavil funkce, to proběhlo podle ústavy, podle všech právoplatných regulí? Je to nezpochybnitelné?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já vám řeknu, jak to vlastně celé bylo. Kličko z UDARu, ten vyjednal ty předčasné volby s Janukovyčem, přišel to oznámit národu na to pódium a řekl: „Já jsem vám přinesli, milí moji spoluobčané na Majdanu, dobrou zprávu, budou předčasné volby,“ a pak byl, padlo slovo prosinec, to znamená, že by Janukovyč ještě vládnul prakticky skoro celý rok a v tom okamžiku ke Kličkovi přišel jakýsi mladík, bylo mu asi tak 40, ale pro mě mladík, vzal mu ten mikrofon a říkal: „Tak to ne. Já jsem tady se svým tátou ze Lvova a se svými kluky ze Lvova, už třetí měsíc tady mrzneme a my s tím nesouhlasíme a my říkáme, že když neodstoupí do 10 hodin do zítřejšího dne, tak my půjdeme a ten jeho barák vezmeme útokem.“ To bylo večer a do rána byl Janukovyč pryč. Bylo to možná protiústavní, ale myslím si, že to zabránilo obrovskému krveprolití, poněvadž víme, že Janukovyč by se asi nezpěčoval vyhlásit ukrajinský /nesrozumitelné/, to znamená, povraždit tam lidi pomocí velkých vojenských sil, a to už nemohl udělat, poněvadž utekl. Ten kluk, kterej neměl ani žádnou stranickou příslušnost, vlastně toho prezidenta vyhnal.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
No, z toho, co říkáte, znamená to, že na Ukrajině teď ze všech nejvíc vládne anarchie?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já bych neřekl, že je to anarchie, tam je vlastně jakési dvojvládí. Ta politická energie se přenáší z toho náměstí do, do parlamentu. Byl zvolenej novej předseda parlamentu, nový úřadující prezident Oleksandr Turčynov, který má obrovskou moc, poněvadž byl taky jmenován vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil, ale ten Majdan, ten je takovou tlačící silou, viz tento příběh, který tady nastal s tím útokem slíbeným a obávám se, že se může brzy stát, že bude dokonce i vydírat ten, ten, ten parlament, protože soustřeďuje nejrůznější politické síly a je pravda, že na tom Majdanu je celá řada velmi extremistických sil a určitě tam budou na tom Majdanu i náckové, ale to považuju za přirozené, když jsou taková politická kataklizmata, jako je tam, tak se vždycky prostě ty extremisti a různých tvarů objeví. U nás jsou taky. U nás běhají támhle ve Šluknovským výběžku a tady běhají kolem staronový synagogy, jo, není to nic divného, takže tam jsou. Ale v zásadě celá ta většina, která tam je, podporuje tu demokratickou část toho parlamentu. Ten parlament je ještě velmi nevyzrálý, poněvadž se muselo úplně znova zformulovat ta koalice, ta se rozpadla, poněvadž třeba Strana regionů, což jsou ty Janukovyčovci, ta měla začátkem roku 203 lidí ve své frakci v parlamentu, teď už ji má jenom 100, oni odtamtud odcházejí. Oni se sice omluvili, že jo, všecko hodili na Janukovyče, na toho svýho šéfa, ale pořád tam jsou a představují spolu s komunisty velikou sílu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Jestliže jste zmiňoval, že Oleksandr, Oleksandru Turčynovovi, tomu nově zvolenému předsedovi parlamentu s pravomocemi prozatímní hlavy státu, že mu podléhá i armáda, policie, respektují jeho velení bezpečnostních složek, uvážíme-li, že dosud jim velel prezident Janukovyč a oni v jeho zájmu, v zájmu jeho moci zasahovali právě proti té dosavadní opozici?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ono je to zcela nejasné. Ono se ještě jako neví, jak prostě vydrží nový ministr obrany. Tam se stalo na tom Majdanu to, že ty majdanovci, když se ta vláda sestavovala nyní, tak křičeli: „Ne, ne, ne, my budeme dosazovat ministra obrany, to musí být jeden z nás. My jsme tady bojovali, my jsme tady prolévali krev a ne ty panáci,“ doslova řekli, „který v tom parlamentu jsou, který nás nepřišli nikdy ani navštívit.“ To je ten způsob toho, způsob toho tlaku. Čím dál tím více v posledním týdnu udávali ty případy, kdy především policisté a Berkut přecházeli na stranu opozice.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Čili nevidíte to tak, že by, že by armáda a policie byli takovou nevyzpytatelnou, nebezpečnou silou pro to, pro tu novou moc ve státě?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já to tak nevidím. Já si myslím, že ta armáda zachovávala zatím po dobu těch 100 dní naprostou neutralitu, vůbec se do ničeho nevměšovala a to zneužití nenastalo, to znamená, že tam nebyly horké hlavy, které by chtěly projevit nějakou iniciativu, aby prostě si vrtěli chvostem, s odpuštěním, před panem prezidentem, takže já věřím, že se to ani nestane v budoucnosti, doufám, doufám.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Na webu Frank: „Nechová se opozice stejně jako prezident Janukovyč? Prezidenta Janukovyče chtějí soudit za to, že nechal vraždit lidi, ale Klička a spol nebo Kličko a podobní, co jsou taky vůdcové, ale opozice soudit nechtějí, i když mohli udělat to samé jako údajně Janukovyč.“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
No, především, já té otázce příliš nerozumím, té formulaci, ale není pravda, že opozice nechala někoho vraždit. Ta vražda prostě byla ze strany Janukovyče, tam se prostě nevraždilo, tam se skutečně jako, tam byly rvačky, nepokoje, velice silné, včetně Molotovových koktejlů, včetně zraněných, ale žádné masové vraždění policistů nebo příslušníků státních sil tam nebylo.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A ti mrtví policisté, ti jdou na vrub skutečně jen těch ostřelovačů, jak jste o nich mluvil, ne radikálních demonstrantů?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Můžou tam být i, i mrtví policisté z těch rvaček, poněvadž to není žádná legrace dostat takovým kyjem přes hlavu, to byly skutečně.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A pak ale, a to je asi Frankova otázka, jestli lídři opozice také neselhali, jestliže tyto radikální síly mezi demonstranty neovládali.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Otázka je to sice zajímavá, ale životní praxe je úplně jiná, poněvadž revoluce se řídí jinými zákony a na násilí se odpovídá násilím.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
No, ale to může zase říkat i ta druhá strana, neboli to, z čeho je sesazený prezident Janukovyč viněný, necháme-li stranou, že je pravděpodobně v Rusku a je otázka, jestli bude do Ukrajiny nebo k nějakému soudu vydaný. Viněný je, je mu přičítaná odpovědnost právě za desítky těch masových vražd, protivládních, protirežimních demonstrantů. To trestní řízení proti němu bude slavit úspěch, pokud na něj dojde, anebo bude spíš obtížné mu tu osobní odpovědnost za všechny ty vraždy prokázat?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já myslím, že záleží na tom, jak se bude revoluce vyvíjet. To je velice složité, poněvadž ta revoluce ještě není ve stadiu, kdy bude mít své jakobíny, ty tam možná vzniknou a tam potom můžou nastávat vzájemné pomsty. Já mám zkušenost z těch válek, které jsem viděl, že ta spirála násilí se rozvíjí velice rychle a potom ke konci už není vidět, kdo to začal, ale já ještě vidím tady na té Ukrajině, že tu spirálu násilí začal rozvíjet Janukovyč a jeho ozbrojené síly, jeho policie, jeho Berkuti. Že potom byli další mrtví a byla msta a byla i krutost, ve válce je vždycky krutost, ty msty jsou někdy strašlivé, to je pravda a možná, že by mělo, dojde i k tomu, že ta krutost bude potrestána i u těch, kteří jí páchali ze strany, ze strany Majdanu, ale to bude ještě dlouho trvat, poněvadž na Ukrajině podle mě teprve všecko začíná.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Petr: „Co je legálního na tom, když ulice útočí na státní úřady a bere si moc? Proč není legitimní, aby se tomu státní moc bránila? Proč je nyní obsazení krymského parlamentu vnímáno negativně, když obsazení úřadu v Kyjevě bylo tleskáno? K čemu jsou volby?“ Ptá se Petr.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já bych se pokusil vysvětlit, proč to ti lidé na tom Majdanu a na tý Ukrajině dělají a proč ten Majdan Ukrajinci tak silně podporují. Oni ani v podstatě nechtějí nějaký podpis asociační dohody, možná, že si jako celá řada Ukrajinců myslí, že když vstoupí do Evropský unie, se budou mít najednou dobře. To se samozřejmě mýlí, ale ten důvod vstupu do Evropy není ten hlavní. Ukrajinci jsou tam proto, že se bojí, aby se nestali opět součástí nově vznikajícího nadstátního celku, nově vznikajícího Sovětského svazu, který má pracovní název Euroasijský svaz, který buduje Vladimir Vladimir Putin, Vladimir Vladimirovič Putin. Ti Ukrajinci mají za sebou tu národní paměť, ten strašlivej hladomor v roce 32, co Stalin rozpoutal, miliony lidí umřely, mají za sebou gulagy, deportace, takřka ztrátu národní identity, ztrátu jazyka, já jsem ještě v 90. letech, když jsem jezdil na Ukrajinu, tak se tam vůbec na úřadech, v krámech nemluvilo ukrajinsky, všechny nápisy byly, byly v ruštině a toho se Ukrajinci bojí, a proto tam nechtějí vstoupit do toho nového, do toho nového celku.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A to podle vás ospravedlňuje ten útok na státní úřady a moc?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ano, to podle mě ospravedlňuje, poněvadž vlastně oni mají pocit, že ten Janukovyč je zradil.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A teď Petrův dotaz. Proč je nyní obsazení krymského regionálního parlamentu vnímáno negativně v porovnání s obsazováním úřadu v Kyjevě?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Záleží na tom, kdo to tak vnímá samozřejmě. Zase ruské sdělovací prostředky, ty to jaksi vnímají velmi pozitivně, ale opět tady hraje roli ta, ta zkušenost historická. Vemte si Rusko posledních 70 let. Všecko zatím Moskva řešila tanky. Finsko, Maďarsko, Československo, občanská válka v Tádžikistánu, Afghánistán, Abcházie, Jižní Osetie v roce 2008, oni ani to snad neumí řešit jinak než tanky, takže ty Ukrajinci samozřejmě předpokládají, že se to dá udělat i tady. Navíc to připomíná ten jihoosetínský scénář, kde nejdřív rozdali ruské pasy obyvatelům Jižní Osetie, kteří nebyli Rusové, a teď je rozdávají na Krymu a pod tou rouškou a záminkou obrany ruskojazyčných, ruskojazyčného obyvatelstva, oni zasahují a dělali to tak vždycky.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Ještě k Petrovu dotazu. Pořád ještě se neví, kdo je, kdo jsou oni neznámí, ruskojazyční ozbrojenci, kteří obsadili krymský regionální parlament a vládu?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Nevím, kdo to je, myslím, že nejlépe by na to odpověděl, a chystám se ho oslovit, Mustafa Džemilev, to je velká postava krymských Tatarů, to je vlastně takovej stařešina, kterej si prodělal taky ve 44. tu deportaci, když je všecky vysídlili z Krymu na, z Krymu na Sibiř, ten to určitě bude vědět a já se ho chci na to zeptat. Já to dodnes nevím a v každým případě jsou to síly proruské, jsou to, jsou to, určitě jsou to Rusové.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A nemůže jít o nějaké komando ruské armády? Třeba z té základny v Sevastopolu?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Může jít samozřejmě i o komando ruské armády, ale spíš si myslím, že, že pokud jsou to komanda, tak jsou to komanda, vycvičená komanda tajných služeb, Federální služby bezpečnosti. To je jedna z nejlepších tajných služeb na světě, dobře vybudovaná, prostě, která vlastně není nic jiného než KGB, poněvadž má stejný lidi, stejný metody, stejnou Lubjanku v Moskvě a ty to umí. Já bych předpokládal, že to komando, pokud je to komando, pokud to není spontánní, tak že to provokuje Federální služba bezpečnosti.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Pokud Petr porovnával to, jak je přijímáno obsazování státních úřadů v Kyjevě a na Krymu, tak uvážíme-li, že historicky byl Krym ruský, většina krymského obyvatelstva je ruskojazyčná, pomineme-li onu čtvrtmilionovou zhruba menšinu tatarskou, známá věc, že Krym byl až v roce 54 Chruščovem vlastně uměle a svévolně přičleněný k Ukrajině, tak nemá snad na základě jakéhosi práva národu na sebeurčení, nemá snad Krym právo se znovu připojit k Rusku, pokud to jeho většina obyvatel bude chtít?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že, že to právo na sebeurčení je velice, velice důležité, ale nemyslím si, že by se to mělo dělat tím způsobem, že vtrhnou ozbrojenci do parlamentu a obsadí ho s Kalašnikovama. To je ta hlavní vada a ten, ta hlavní specifita těch kremelských metod, které používají tak dávno.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Regionální krymský parlament na 25. května už vyhlásil referendum o posílení autonomie. Myslíte si, že zůstane jen u toho? Není to jen postupný krůček, jak to tak bývá, k postupnému, úplnému odtržení Krymu?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že, co se týče toho odtržení Krymu, tak Kreml tam nebrání ty ruskojazyčné obyvatele, který tam jsou, já si myslím, že ti mu jsou jako docela lhostejní, to je věc zásadní, zásadního strategického významu a souvisí to s tou staletou ruskou snahou se dostat k teplým mořím. To se jim nikdy pořádně nepovedlo. Jeden z největších pokusů, že jo, dostat se k Indickému oceánu tím útokem na Afghánistán. A tady v Černém moři nemalý, neměli vlastně ještě v 80. letech Rusové žádný pořádný přístav. Tam měli jenom Tuapse a Novorosisk, to jsou takové mizerné přístavy na tom východním pobřeží, a proto teda potřebovali /nesrozumitelné/, proto potřebovali zaútočit a ukrást Gruzii a Abcházii a teď to potřebují rozšířit ještě ze strategických důvodů o, o Krym, aby ochránili před případnými politickými i skutečnými útoky svoje vojenské základny na.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Čili myslíte, že to je věc, kterou si Rusko přeje? Toto připojení Krymu? Není to věc, která mu jen komplikuje situaci?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že, že Putin je racionální politik a ví, že Ukrajina jako celek, 45 nebo 6 milionů, to není malinkatá Gruzie, kterou jaksi prostě přepadli a skoro třetinu prostě ukradli, možná, že se omezí skutečně jenom na ten Krym a já teda si myslím, že, když obsadí Krym a eventuálně se tím zabrání velké občanské válce, kde by byly statisíce mrtvých, tak to bude lepší řešení, než kdyby ho neobsadili.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Pokročíme dál, dotaz z Facebooku: „Myslíte si, že Rusko zakročí proti Ukrajině vojenským způsobem?“ Dotaz vlastně navazuje na to, o čem mluvíme. „Pokud ano, mohla by to být potenciální hrozba nějakého celosvětového konfliktu buď vojensky, nebo třeba uvalením embarga na Rusko?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Tak samozřejmě, že ta nebezpečí tady existují. Především si musíme uvědomit, že to vlastně byla Ukrajina, která se dobrovolně vzdala na základě tlaku některých evropských států a Spojených států amerických atomových zbraní. Zcela dobrovolně tenkrát, když vyšla ze Sovětského svazu, se vzdala zbraní a všecky jaderné zbraně byly odtamtud odvezeny, čili ona vlastně ztratila jaksi ten, tu největší páku k obraně proti eventuálnímu ruskému útoku. Já si myslím, že není vyloučeno, že může dojí k nějaké provokaci taky, poněvadž Putin neovládá kompletně všecky své maršály. Ta, ta generalita ruské armády se velice často vymyká z toho, z toho, z té politické kontroly. To jsem zažil v Čečensku. Prostě oni si vládnou a velí sami, aniž by čekali na ta politická rozhodnutí.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Že vláda v Moskvě je potom jenom ve vleku momentálních nápadů ruských generálů na místě?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
No, vemte si, vemte si třeba generála Gračova, který byl ministr obrany v době, kdy 58. armáda severokavkazského vojenského okruhu tam vraždila lidi v Čečensku. Ten si rozhodoval sám, největší bombardování udělal v den, kdy měl svoje narozeniny.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A teď ty velké manévry, na které se tady divák ptá. 150 tisíc vojáků, 90 stíhaček, 80 vojenských lodí, několik set tanků, to všechno je v pohybu podél západních hranic ruských, podél hranic s Ukrajinou, myslíte si, tak jak je to teď, že to je jenom demonstrace síly, kterou chce Rusko říci: „Jsme tady a není nám to lhostejné, co se tam děje.“ Anebo skutečně může nastat situace, že ruské jednotky vstoupí vědomě na území Ukrajiny?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já už jsem to říkal na začátku, že to harašení zbraní se vždycky proměnilo v nějaký útok, že je prostě používají a já to nevylučuju, já se toho velice bojím, že by to mohlo nastat. Buďto teda samovolným spuštěním od nějakých vojenských velitelů, anebo dokonce přímo rozhodnutím Kremlu. To nedovedu odhadnout, ale bylo by to samozřejmě velmi tvrdé, protože i ukrajinská armáda má prostě velikou sílu a byla by z toho nejen občanská válka, ale byl by z toho velký mezinárodní konflikt.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Konflikt ano, na to se divák ptá, a když píše: „Nebo třeba uvalením embarga na Rusko,“ čili myslíte si, že by Rusko tuto nepříjemnost, negativní reakci celého světa, že by, že by to podstoupilo, že by mu to za to stálo?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že dneska už je jiná situace, než byla za prezidenta Reagana, kdy prezident Reagan mohl uzbrojit Rusko. Dneska jsou ty komunikační prostředky a ty politické styky tak časté a Putin z nich není vyjmut, že ta upozornění jsou mnohem relevantnější, než toho bylo za studené války a věřím tomu, že ta jednání povede především, povedou především Spojené státy, které jsou jediným relevantním partnerem a vždycky byly pro Kreml, té Evropy si neváží, ale Spojené státy, to je protivník.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Na Facebooku se ptá Jan: „Pan Kličko řekl, že Ukrajina očekává vysokou finanční pomoc z Evropské unie a od Mezinárodního měnového fondu. Co neřekl, je, co pro zlepšení hospodářské situace udělá Ukrajina sama. Vy o tom víte něco víc? Nenastane tam po částečném uklidnění situace tvrdý boj o moc?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
No, tak, co se týče té pomoci u Evropský unie, ta toho zatím moc neukázala. Ona například nemá Evropská unie ani svého stálého představitele na Ukrajině. Tam vždycky přijede lady Ashtonová na pár hodin a zase odtamtud zmizí, proč tam už nemá stálý představitel svoje sídlo? Proč tam nejsou ekonomičtí experti, kteří by s ekonomy Ukrajiny začali připravovat ekonomické reformy?

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Čili myslíte, že Evropská unie respektuje, že to je a bude sféra ruského vlivu?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si nemyslím, že by to respektovala, ale neudělala nic pro to, aby to byla sféra evropského, evropského vlivu. Jediná, jediné řešení totiž, jak dostat tu Ukrajinu z područí Kremlu, to jsou peníze. To je potřeba si vzít, vzít v úvahu, že mír je potřeba si koupit, mír je drahý, celou historii se to tak dělá od našich stříbrných hřiven za Václava a my si musíme uvědomit, kolik to kilo míru stojí a jediné řešení podle mého soudu je nový Marshallův plán pro Ukrajinu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
No, ale jak divák Jan píše, že pan Kličko neřekl, co pro zlepšení hospodářské situace udělá Ukrajina sama, je logické, že, kdo tam peníze bude lít, bude také vyžadovat, aby nepadaly do černé díry, aby, aby ruku v ruce s těmi penězi nastaly i tvrdé reformy. Má o nich představu nová moc?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ono totiž, to není úplně pravda, že by ten Kličko nic neudělal. Kličko například, když jaksi byl na tom jednání v Evropě, tak dosáhl toho slibu, že budou zablokovány ty bankovní účty ukrajinských oligarchů a tam může bejt pěkných pár miliard, které by mohli například stačit nové ukrajinské vládě k tomu, aby třeba byla ještě schopna rok platit ukrajinským důchodcům důchody.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Když se Jan ptal ještě na tvrdý boj o moc, koho favorizujete pro předčasné prezidentské volby, které tedy budou v květnu? Tak zdá se, že Arsenij Jaceňuk bude vázaný v premiérském postu, tak kdo jsou ti favorité? Vitalij Kličko, Oleg Tiahnibok, ten lídr ono krajně pravicového uskupení Svoboda, až nacionalistického, jak se říká, nebo snad může se do hry vrátit Julije Tymošenková?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Julije Tymošenková zatím jenom odmítla být ministerským předsedou, ona neodmítla být prezidentem. Myslím, že také bude hrát svou roli. Myslím si, že fixace na paní Tymošenkovou slábne i na Majdanu i na politické scéně v Evropě, koneckonců i v diplomatickém sboru, pokud vím, v Kyjevě. Já jsem byl na tom Majdanu, když přivezli paní Tymošenkové z toho kriminálu v Charkově z té vězeňské nemocnice, ten projev nebyl dobrý. Já si na ni pamatuju prostě jako na jiskrnou dámu, ten její projev byl poněkud hysterický. Já jí omlouvám, poněvadž, když někdo sedí skoro 3 roky v kriminále a pak před něj postaví 100 tisíc lidí, tak prostě to nemusí zvládat, ale už tam byly pokusy, zejména ze strany jaksi pravého, pravých stran ji vypískat. To se podařilo, aby se nestalo a přímo před očima měla Julije Tymošenková obrovský nápis a na tom bylo: „Juliji propustili, ale naši chlapci jsou pořád ještě za mřížemi.“ Takže ta aureola paní Tymošenkové poněkud slábne a těžko říct, kdo v těch prezidentských volbách vyhraje, ty jsou až 25. května, to je strašně daleko, tam se může odehrát ještě spousta věc. Myslím, že nejlepší pozici dneska má Kličko, který už zahájil prezidentskou kampaň. Jako první odjel do regionů. Mám pocit, že ho tam na Majdanu moc rádi, tak prostě šel dělat prezidentskou kampaň po zemi, ale zatím má nejsilnější pozici on. Tymošenková podle mého soudu tu šanci má čím dál tím slabší.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Vy jste měl možnost za svého pobytu v Kyjevě se setkat s někým z dosavadních lídrů opozice?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já tam mám jednoho přítele, který se jmenuje Jevgenij Dobriak, to je, to je z vlasti, respektive oni tomu říkají, otčina, matkiščina, to je od slova otec, ten je poslancem vlastně za tu stranu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Julije Tymošenkové a Oleksandra Turčynova, ten je také z této strany.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ano, a on mě samozřejmě seznámil i s ostatníma, ale tam se to omezilo v podstatě jenom na třesení ruky a na přítomnost.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A když říkáte, že favorizujete Vitalije Kličkova, je on i tím, kdo na vás působí nejdůvěryhodněji?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že to je důvěryhodný chlap. On udělal strašlivě moc, že to vlastně celý, celý uvedl do provozu. Jeho poměrnou nevýhodou je prostě to jeho, to jeho hobby, to jest být boxerem, což nevzbuzuje příliš důvěru jako, když prostě má silný pěsti, všichni si řeknou: „Má silný, kulak a silné svaly a v hlavě to nemá úplně tak srovnané.“ Není to pravda. Je to prostě chytrý člověk, jak jsem ho prostě viděl na některých jednáních mluvit, tak si myslím, že by to mohl zvládnout. Protože prezident, to je vysloveně politická funkce, není tam nejdůležitější to vzdělání, pro prezidenta takové země je nejdůležitější charakter a já si myslím, že Kličko ten charakter má.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Jan Novák: „Můžete mi prozradit, zda to, že jste byl zvolen senátorem, vám automaticky dává mandát jednat jménem českých občanů se zmanipulovaným davem a neofašisty, kteří tvořili  tvrdé jádro kyjevských demonstrantů a vyjadřovat jim naši podporu?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Tak tedy já to vezmu po částech. Já jsem nejednal jménem českých občanů, já jsem jednal jménem svých voličů v Praze 10, kteří mně zvolili a dali mi svůj mandát. Já jsem tam nebyl za Senát ani za žádný orgán Senátu. Byl jsem tam jako solitérní senátor, byl jsem tam za své peníze, do kopjejky jsem si všecko platil sám. A měl jsem dva důvody, abych tam, proč bych tam jel, proč jsem tam chtěl jet nebo proč jsem tam jel, to znamená, probudit tady spící politickou scénu v Čechách, poněvadž ani dolní, ani horní komora se ještě k tomu konfliktu nevyjádřila, vyjádřili se zatím jenom jednotliví politici, což je podle mého soudu prostě smutné, když je to takový konflikt, který může osudově ovlivnit i náš. Co si.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Čili myslíte, že by Česko, český parlament, vláda a tak dál, měly mít samostatnou politiku vůči Ukrajině, ne jen se přidružovat ke stanoviskům Evropské unie?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ale oni se, ale ona se nepřidružuje ani ke stanovisku Evropské unie. Kdyby aspoň ten Senát nebo ta Poslanecká sněmovna okopírovala nějakou rezoluci Evropskýho parlamentu nebo Rady EU a pod to se podepsala, ale ani to se nestalo, prostě to je mrtvý brouk, je to takové typické české: „Počkáme si, jak to dopadne.“ Ale tam bylo ještě o tom fašismu, jestli bych mohl?

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Ano, určitě.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Proč podporujete ty fašisty. To já odmítám. Já fašisty nepodporuju. Už jsem o tom tady mluvil, že to, co se tam odehrává, to je velké vzepětí Ukrajinců a pokud tam nějací nacisti jsou, tak je to skutečně marginální záležitost a s těmi já jsem se tam nestýkal.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Na webu dotaz od Jana: „Pane Štětino, myslíte si, že člověk, který se za minulého režimu mohl volně pohybovat v zakázaných oblastech Sovětského svazu, je pro tázající se důvěryhodný?“

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Tak vidím, že čtenáři Haló novin mají pohotovost. Já jsem se nikdy nepohyboval v zakázaných oblastech SSSR. Já jsem jezdil do Sovětského svazu jako filmař a jako sportovec, jako tam jezdily tisíce jiných lidí, včetně našich horolezců, když jezdili na Pamír, v čele s Vilémem Heckelem, když jezdili slézat první čtyřtisícovky v, na Kavkaze, takž to není pravda, že jsem se pohyboval v zakázaných oblastech SSSR.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Je třeba říci, že po roce 68 jste musel opustit sotva nastartovanou kariéru novináře a pracoval jste jako pomocný dělník v tehdejším národním podniku Geologický průzkum, ale v 70. a 80. letech jste pořádal výpravy, jak už bylo naznačeno na Sibiř, do asijských zemí. Co vás zrovna do této země tak táhlo poté, co jste kvůli postojům k okupaci 68 byl vyhozený z Mladé fronty a vlastně vám to, jak se zdálo, zničilo kariéru. Co vás táhlo zrovna do této země?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Jako táhlo mě tam to, co mě například minulý týden táhlo na Ukrajinu. Protože autopsie, to znamená osobní poznání, je nejlepší způsob poznání a já, když nás okupovala sovětská armáda v roce 68, tak jsem chtěl přijít na to, co to je zač tato země. Já jsem velmi podrobně studoval /nesrozumitelné/ nebo Zbigniew Brzezinskeho, tu tradiční sovětologii, a aby to člověk poznal, tak prostě tam musel jet, sedět doma na zadku a nevědět, co to je, to prostě nebylo pro mě. My jsme využívali těch cest později, už v těch 80. letech, že jsme třeba s memoriálem, to je takový to sdružení politických vězňů v Sovětském svazu, že jsme tam točili už v 80. letech načerno první filmy i gulagu, to byl ještě, ještě v produkci Steve Lichtaga, poněvadž tady se na to peníze nedaly sehnat, a to byla opravdu partyzánština a já teda bych jako se bránil sám, ale radši budu bránit své kolegy, jako je třeba již zemřelý režisér Milan Maryška, který byl velice statečný v tom, když jsme točili první lágry Butygyčagu a Určanu v magadánské oblasti. To byl ten cíl. Ten cíl byla zvídavost.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Tak a teď máme telefonát. Dobrý večer, kdo se nám dovolal?

divák
——————–
Dobrý večer, Hudec z Brna.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Ano, vítám vás ve vysílání a váš dotaz, prosím.

divák
——————–
Můj dotaz, jenom chci říct, že nejsem levičák ani pravičák, ano. Chci se zeptat pana Štětiny a naší veřejnoprávní televize, proč neukazuje záběry, jak jsou mučeni policajti, jak jsou dobíjeni policajti na zemi, jak jsou stříleni policajti, ty záběry jsou, jsou všude na internetu, lidi se to dozvídají a můžou se na to dívat. To, co, pane Štětino, vy vykládáte, to je prostě nehoráznost. Veřejné média, pan Štětina, vy po kotníky ani nejste, co se týče Goebbelse, ani se mu nemůžete, ani vyrovnat. Goebbels vám nesahá ani po kotníky, to je něco prostě neuvěřitelnýho. Já se nedivím těm policajtům, že začali střílet, protože jestliže viděj, jak jsou tam policajti upalováni, jak jsou hořící keře, /nesrozumitelné/ hoří keř, je to něco neuvěřitelnýho, zvěř a nebyli to jenom fašisti. V noci se přidal celej Majdan. Je to tam vidět, vy to televize vůbec neukazujete. Naše média, to je katastrofa. A co se týče vraždění, Američani jsou na tom nejlepší, 200 agresí, to ne Rusi, 200 agresí a nejsem žádnej komunista, pane Štětino, jenom chci, aby tady konečně byla pravda a to si pište, lidi půjdou položit svíčky těm zavražděným policajtům. A co se týče těch ostřelovačů, nepoděkoval například pan Cameron v Libyi svý tajný službě za dobrou práci? Nemůžou to být taky ostřelovači CIA nebo to? Kdo střelil sestřičku, která byla vlastně na, komu to prospěje? Vládě? Těžko to prospěje vládě. Teďka, když Janukovyč zdrhá a je na letišti v Doněcku, proč si jeho profesionální ochranka neporadí s pár celníkama a nepostřílí, aby se nemohl dostat ven? Všechno to je jenom, to je všechno blbost.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Dobře. Čili konkrétní otázka zní jak?

divák
——————–
Konkrétní otázka zní takhle. Proč naše televize neukazuje, jak jsou dobíjeni policajti na zemi, ty záběry nejsou nesestříhané dole v parlamentu, jak jenom trpí, opravdu trpí, protože nebrání se, ani, ani štítama neútočí, jenom si každej odvede, ještě by mě zajímalo, jestli se můžu zeptat, co udělá Člověk v tísni, aby se postaral o rodiny zavražděných policajtů, aby se postaral. Probíhá tam teďka lynčování, jak tam proboha můžou být svobodné volby? Lynčování lidí jenom, kteří nesouhlasí s Majdanem. Proboha, to snad není ani pravda, co tohle se fakt děje.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
No, tak, já jenom, co si vybavuji, tak Česká televize vysílala záběry toho, jak rozlícený dav napadl například bývalého velitele kontrarozvědky, ale samozřejmě, že konkrétní drastické záběry televize z etických důvodů nevysílá. Ale nechám se k tomu vyjádřit pana Štětinu.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
No, válka ani revoluce, to není přesnídávka v dívčí škole. Že násilí v takovýchhle dějinných událostech nastává, to všichni dobře víme, kdo jsme si přečetli dějepis, takové případy tam byly, ale jelikož to znám lépe a z vlastní zkušenosti než vy, pane Hudec, tuším, že?

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Ano, pan Hudec z Brna.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Pane Hudče, tak vím, že ty vraždění těch státních úředníků prostě byly ojedinělé případy, zatímco to vraždění těch Majdanovců ve čtvrtek, to prostě byla masová vražda. Co se týče České televize, já si myslím, že by měla takové záležitosti vysílat s tím komentářem, který by vysvětlil, jaký je poměr toho zločinu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A o tom tady diskutujeme, ostatně zaznělo v tomto pořadu před několika minutami, že první zastřelený byl příslušník Berkutu, těch elitních.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Ano, viděl jsem to na vlastní oči. Poznal jsem ho podle uniformy.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Policejních jednotek. Ano. A na Facebooku Jan  Uprchlík: „Jak byste posoudil názor, že Spojeným státům, Evropské unii a dalším západním zemím jde především o ropovody?“ Že to je tedy myšleno zřejmě, že to je hlavní důvod toho, co se na Ukrajině děje.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Tak dneska to platí, ale možná, že to nebude brzy platit, poněvadž už máme Nord Stream po dně Baltského moře, který obchází Ukrajinu a brzy budeme mít tu jižní rouru, která taky bude obcházet Ukrajinu a ta Ukrajina v podstatě vypadne z toho stěžejního zájmu Evropy i Ruska. To si myslím, že, to si myslím, že nastane. Fakt je ten, že ty energovody jsou hlavní hybnou silou těch politických kataklizmat, která tam nastávají, například obsazení Gruzie, to bylo proto, že Putin nekontroluje ty 3 hlavní roury, které vedou z Kaspického moře do Černého. To byl ten hlavní důvod toho přepadení, přepadení Jižní Osetie, snaha je ovládnout a na Ukrajině to nebezpečí nebude hrozit v okamžiku, když ty energovody půjdou mimo její, mimo její území.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A to už de facto tak vlastně v současné době je.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
De facto to tak v podstatě, v podstatě je. Potom ztratí vlastně Putin tu hlavní páku.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Tam snad jenom Pobaltí je momentálně závislé na těch trasách přes Ukrajinu.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
No, tak to taky samozřejmě jako Moskva to Pobaltí často vydírá, že když je zima největší a mají tam -10, víc tam nemívaj, tak jim prostě přivře kohoutky a lidi musejí sedět doma v kožichu.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
A na webu dotaz od Alenky: „Na Ukrajině žije mnoho Čechů nebo potomků přistěhovalců. Setkal jste se s nimi? Co tomu říkají? Je Česká republika v případě jejich zájmu připravená na jejich přesídlení?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já jsem neslyšel o tom, že by Česká republika hodlala někoho přesidlovat. Vím, že v okamžiku rozpadu Sovětského svazu se ještě několik Čechů z Volyně přesídlilo nebo z oblasti Oděsy, kde bylo ještě několik českých vísek, ale myslím si, že pokud nějaký Čech na Ukrajině požádá z důvodu politických nebo z důvodu toho, že jeho rodině hrozilo nějaké nebezpečí, aby ten azyl dostal, tak by ho dostat měl, a to si musí zařídit ministerstvo vnitra, které o tom rozhoduje a já jsem všemi 10, aby ten azyl dostali.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Těch oblastí, kde žijí potomci českých přistěhovalců, těch oblastí dotýká se nějak konkrétně teď to dění na Ukrajině, nějak dramaticky?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si myslím, že se jich to nijak dramaticky nedotýká, to drama se skutečně dneska do dneška odehrávalo pouze v Kyjevě a dneska se odehrává na Krymu, ta glubinka, jak se tomu říká, to znamená, ta vesnice ukrajinská, bídná, chudobná, tam ty lidi žijou úplně stejně, jako tam žili před 10 nebo před 20 lety, takže to, co se tam odehrává, se jich vůbec nedotýká, pokud nebydlí přímo u Majdanu nebo.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Čili nelze ani popsat, jestli ti potomci českých přistěhovalců většinově nějak sympatizují s tou či onou stranou tohoto /nesrozumitelné/.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
To nevím, ale znám tam celou řadu, celou řadu Ukrajinců, kteří mají velmi blízký vztah k České republice, například jsme se setkali s panem profesorem Iljenkem, to je slavný ukrajinský režisér, jeho dcera mimochodem je primabalerínou v Národním divadle v Česku, a ten samozřejmě sympatizuje s tím Majdanem, jako většina vzdělaných lidí na Ukrajině.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Tak tolik v dnešním Hyde Parku senátor Jaromír Štětina a jeho osobním pobytem podepřený pohled na Ukrajinu těchto dní. Pane Štětino, já vám děkuji a přeji vám dobrý večer.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestr. za TOP 09/
——————–
Já vám děkuju za pozvání a na shledanou.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Vážení diváci, děkuji i vám. Dnes se loučíme. Zítra v