Údajná korupční kauza vicepremiéra Čunka začala téměř před rokem

Praha 20. listopadu (ČTK) – Vývoj událostí kolem vyšetřování senátora a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z údajné korupce:
Prosinec 2006 – V deníku MfD se objevily zprávy o vyšetřování senátora Jiřího Čunka pro podezření z korupce. Policie začala v listopadu Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

7. února 2007 – Senát zbavil Čunka imunity.

9. února 2007 – Policie obvinila Čunka z přijetí úplatku.

7. března 2007 – Čunek po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a vicepremiérem Martinem Bursíkem (SZ) řekl, že ani jeden z nich nenaléhá na jeho odchod z funkcí.

6. dubna 2007 – Bursík i první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová řekli, že od Topolánka čekají řešení situace kolem Čunka. Republiková rada Strany zelených později přijala usnesení s požadavkem na odvolání, či odstoupení Čunka z vlády.

10. dubna 2007 – Prezident Václav Klaus uvedl, že situace kolem Čunka nesmí vyznít do ztracena. Koncem června pak prezident vyjádřil údiv nad protahováním celé kauzy.

27. dubna 2007 – Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy.

8. června 2007 – Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) odebralo kauzu přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ji žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy. Důvodem byla Obstova procesní chyba. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká před členy sněmovního ústavně-právního výboru 12. června uvedla, že nejednala na politickou objednávku.

20. června 2007 – ČSSD poté, co neprosadila sněmovní diskusi o případu, vyvolala hlasování o důvěře vládě. Kabinet je přežil.

6. srpna 2007 – Salichov zastavil Čunkovo trestní stíhání. Za nejzávažnější vadu vyšetřování označil počínání vyšetřovatele Milana Šošovičky.

14. srpna 2007 – Inspekce ministra vnitra (IMV) se začala zabývat podnětem šéfa brněnského státního zastupitelství Petra Coufala na postup Šošovičky.

15. srpna 2007 – Právnička Klára Veselá-Samková řekla, že její klientka, bývalá Čunkova sekretářka a teď svědkyně v případu Marcela Urbanová, podala stížnost u Ústavního soudu na rozhodnutí Salichova. V září soud z formálních důvodů stížnost odmítl.

29. srpna 2007 – Coufal odložil jako nedůvodnou stížnost své přerovské podřízené na Salichova, jenž kritizoval původní vyšetřování Čunkovy kauzy.

13. října 2007 – Právo uvedlo, že Coufal odložil jako nedůvodnou stížnost na chování Salichova, který byl kritizován za nestandardní postup v souvislosti s výslechem Urbanové.

20. října 2007 – Deníky Právo a MfD napsaly, že žalobce, který měl na NSZ přezkoumat srpnové rozhodnutí v kauze Čunka, dospěl k závěru, že zastavení jeho stíhání bylo nezákonné.

25. října 2007 – Čunek bude z vlády odvolán až v případě, bude-li obžalován a jeho kauza skončí u soudu, uvedl premiér Mirek Topolánek.

27. října 2007 – Deník Právo napsal, že Šošovička ani jeho podřízení nespáchali při práci na Čunkově případu podle okresního státního zastupitelství v Olomouci trestný čin. Zastupitelství došlo ke stejnému závěru jako IMV na konci září.

1. listopadu 2007 – Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, protože bylo zastaveno předčasně.

– Čunek oznámil, že kvůli znovuotevření případu odejde z vlády. Demisi podal 7. listopadu.

2. listopadu 2007 – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na návrh Vesecké odvolal vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. Jeho úřad dozoroval mimo jiné Čunkovu kauzu.

4. listopadu 2007 – Vesecká řekla, že požádá kabinet, aby Bezpečnostní informační služba (BIS) prošetřila úniky informací z policie a zastupitelství. Vláda to 7. listopadu odmítla.

6. listopadu 2007 – Senátor Jaromír Štětina oznámil, že má důkazy o zasahování ČSSD a BIS do práce policie a státního zastupitelství během vyšetřování Čunkovy kauzy. Sociální demokraté i tajná služba to odmítli.

19. listopadu 2007 – Vedení protikorupční policie zjistilo, že se Šošovička nedopustil ani kázeňského přestupku.

– Právo napsalo, že policie zná důvod, proč mohl Čunek dostat úplatek od H&B Realu. Čunek se rozhodl na deník podat žalobu.

20. listopadu 2007 – Jihlavský státní zástupce Arif Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání.

pvl rmi hš