Praha 22. listopadu (ČTK) – Vývoj událostí kolem vyšetřování senátora a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z údajné korupce:
Prosinec 2006 – V deníku MfD se objevily zprávy o vyšetřování senátora Jiřího Čunka pro podezření z korupce. Policie začala v listopadu Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.
7. února 2007 – Senát zbavil Čunka imunity.
9. února 2007 – Policie obvinila Čunka z přijetí úplatku.
7. března 2007 – Čunek po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a vicepremiérem Martinem Bursíkem (SZ) řekl, že ani jeden z nich nenaléhá na jeho odchod z funkcí.
6. dubna 2007 – Bursík i první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová řekli, že od Topolánka čekají řešení situace kolem Čunka. Republiková rada Strany zelených později přijala usnesení s požadavkem na odvolání, či odstoupení Čunka z vlády.
10. dubna 2007 – Prezident Václav Klaus uvedl, že situace kolem Čunka nesmí vyznít do ztracena. Koncem června pak prezident vyjádřil údiv nad protahováním celé kauzy.
27. dubna 2007 – Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy.
8. června 2007 – Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) odebralo kauzu přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ji žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy. Důvodem byla Obstova procesní chyba. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká před členy sněmovního ústavně-právního výboru 12. června uvedla, že nejednala na politickou objednávku.
20. června 2007 – ČSSD poté, co neprosadila sněmovní diskusi o případu, vyvolala hlasování o důvěře vládě. Kabinet je přežil.
6. srpna 2007 – Salichov zastavil Čunkovo trestní stíhání. Za nejzávažnější vadu vyšetřování označil počínání vyšetřovatele Milana Šošovičky.
14. srpna 2007 – Inspekce ministra vnitra (IMV) se začala zabývat podnětem šéfa brněnského státního zastupitelství Petra Coufala na postup Šošovičky.
15. srpna 2007 – Právnička Klára Veselá-Samková řekla, že její klientka, bývalá Čunkova sekretářka a svědkyně v případu Marcela Urbanová, podala stížnost u Ústavního soudu na rozhodnutí Salichova. V září soud z formálních důvodů stížnost odmítl.
29. srpna 2007 – Coufal odložil jako nedůvodnou stížnost své přerovské podřízené na Salichova, jenž kritizoval původní vyšetřování Čunkovy kauzy.
13. října 2007 – Právo uvedlo, že Coufal odložil jako nedůvodnou stížnost na chování Salichova, který byl kritizován za nestandardní postup v souvislosti s výslechem Urbanové.
20. října 2007 – Deníky Právo a MfD napsaly, že žalobce, který měl na NSZ přezkoumat srpnové rozhodnutí v kauze Čunka, dospěl k závěru, že zastavení jeho stíhání bylo nezákonné.
25. října 2007 – Čunek bude z vlády odvolán až v případě, bude-li obžalován a jeho kauza skončí u soudu, uvedl premiér Mirek Topolánek.
27. října 2007 – Deník Právo napsal, že Šošovička ani jeho podřízení nespáchali při práci na Čunkově případu podle okresního státního zastupitelství v Olomouci trestný čin. Zastupitelství došlo ke stejnému závěru jako IMV na konci září.
1. listopadu 2007 – Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, protože bylo zastaveno předčasně.
– Čunek oznámil, že kvůli znovuotevření případu odejde z vlády. Demisi podal 7. listopadu.
2. listopadu 2007 – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na návrh Vesecké odvolal vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. Jeho úřad dozoroval mimo jiné Čunkovu kauzu.
4. listopadu 2007 – Vesecká řekla, že požádá kabinet, aby Bezpečnostní informační služba (BIS) prošetřila úniky informací z policie a zastupitelství. Vláda to 7. listopadu odmítla.
6. listopadu 2007 – Senátor Jaromír Štětina oznámil, že má důkazy o zasahování ČSSD a BIS do práce policie a státního zastupitelství během vyšetřování Čunkovy kauzy. Sociální demokraté i tajná služba to odmítli.
19. listopadu 2007 – Vedení protikorupční policie zjistilo, že se Šošovička nedopustil ani kázeňského přestupku.
– Právo napsalo, že policie zná důvod, proč mohl Čunek dostat úplatek od H&B Realu. Čunek se rozhodl na deník podat žalobu.
20. listopadu 2007 – Jihlavský státní zástupce Arif Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání.
21. listopadu 2007 – Lídři vládních stran se na schůzce věnované zdravotnictví shodli na tom, že případný návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do kabinetu není aktuální.
22. listopadu 2007 – Policisté navrhli obžalovat dva svědky z Čunkovy kauzy, kteří byli obviněni z křivého svědectví. Falešné alibi podle policie Čunkovi poskytli vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík a náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Milan Půček.
– NSZ přezkoumalo a ponechalo v platnosti Salichovovo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Čunka.
pvl jpt