U KSČM pátrá po majetku KSČ

PRAHA Známý antikomunista a senátor Jaromír Štětina se chystá prověřit, kam zmizel majetek předlistopadové KSČ.
Má totiž podezření, že jej získala současná Komunistická strana Čech a Moravy. A to i přesto, že po pádu komunismu politici schválili zákon, podle kterého měl veškerý majetek KSČ připadnout státu. „Je tam příliš mnoho nejasností,“ říká Štětina. „Majetek se většinou nepodařilo dohledat. A ten, o kterém se vědělo, se nepovedlo státu dostat a zůstal komunistům,“ doplňuje senátor Martin Mejstřík.
Otázkou financí KSČ se bude Štětina zabývat jako předseda dočasné senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. „Chceme odpovědět na otázku, jak je možné, že je KSČM druhou nejbohatší stranou v Česku,“ popisuje Mejstřík plány komise.
„Navíc to, pokud ten majetek převzali, diskriminuje ostatní strany, které vznikaly od nuly,“ dodává senátor. Podle něj po převratu komunisté svoje vlastnictví zatajovali a nebyla vůle lidí dotahovat pátrání po jejich majetku do konce.

Komise chce od politiků KSČM vysvětlení

Senátní komise se poprvé sešla tento týden ve středu a senátor Štětina navrhl první kroky. „Dohodli jsme se, že pozveme několik politiků, archivářů a historiků, aby nám vysvětlili svoje jednání,“ popisuje senátor, který chce kromě otázky „rozdělení“ majetku KSČ řešit i problematiku ústavnosti stran. „Budeme srovnávat článek naší ústavy s ostatními evropskými zeměmi, abychom viděli, jak jiné evropské státy postupují proti politickému extremismu,“ říká.
Za svůj hlavní cíl považuje Štětina prověřit, zda současní komunisté existují a fungují v souladu se zákonem. Na ministerstvu vnitra už proto požádal o veškeré dokumenty týkající se registrace strany. Pokud by našel nejasnosti, chce informovat politiky i veřejnost. „Komise nemá právo rozpouštět žádnou stranu. Pouze můžeme prověřit důvodná podezření, která existují,“ vysvětluje. Rozpustit politickou stranu totiž může jen nejvyšší správní soud na podnět prezidenta nebo vlády.
Komunisté se vznikem komise nesouhlasí a obávají se, že někteří její členové nebudou objektivní. „Její práci budeme pozorně sledovat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Komunisté podle něj vadí těm, kteří se „bojí, aby nepřišli o majetek, který si nakradli v devadesátých letech“.
Trnem v oku jsou pro KSČM právě Štětina s Mejstříkem. Oba senátoři už v minulosti navrhli novelu trestního zákona, která měla zakázat propagaci komunismu. Sněmovna však jejich návrh letos v březnu zamítla.