Turkmenistán zadržel české armádní letadlo

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
——————–
České armádní letadlo, které letělo z Afghánistánu a muselo přistát kvůli tankování v Turkmenistánu, zadržují na letišti tamní úřady. Na palubě letadla jsou špičky české armády. U ministerstva obrany je v tuto chvíli náš kolega Jiří Pánek. Jirko, máš k případu podrobnější informace?

Jiří PÁNEK, redaktor
——————–
Dobrý večer. Tak já jsem před chvílí hovořil s mluvčí ministerstva obrany Andrejem Čírtkem, který je přímo na palubě zadržovaného letadla. Ten mi řekl, že tam spolu s ním je zhruba třicet lidí, včetně prvního náměstka ministra obrany, pana Martina Bartáka, náčelníka generálního štábu Pavla Štefky, poslance Jana Vidíma nebo senátora Jaromíra Štětiny. Je tam také několik novinářů a o tom, proč přesně bylo letadlo zadrženo, vám v tuto chvíli řekne víc přímo Andrej Čírtek.

Andrej ČÍRTEK, mluvčí Ministerstva obrany ČR
——————–
Důvodem toho zásahu je, že na palubě letounu je ozbrojená ochranka a turkmenská strana tvrdí, že jsou nesrovnalosti v dokumentaci, /nesrozumitelné/ je naprosto běžné opatření. O tomto zásahu jsme se neměli šanci dozvědět, protože /nesrozumitelné/ na českou ambasádu v Moskvě až v pátek pozdě večer a informaci nám nebylo možné předat.

Jiří PÁNEK, redaktor
——————–
Český armádní letoun má dnes prostě smůlu. Nejprve musel ráno změnit trasu kvůli sněžení a teď nikdo neví, jak dlouho ještě na letišti v Ašgabadu zůstane. Všichni ale každopádně věří, že se situaci podaří vyřešit v klidu, že to bude otázka jen několik hodin a hlavně, že se všichni zítra v pořádku do Prahy vrátí. Od nás je to pro tuto chvíli vše.

Reynolds KORANTENG, moderátor
——————–
Tak to byl Jiří Pánek.