Topka proti americké propagandě

Právo
31. července 2015, autor: Jan Keller.

S pozváním, které učinil veliteli útvaru Azov k návštěvě Evropského parlamentu europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09), si ještě užijeme.
K pozvání se již vyjádřily špičky topky a jejich reakce je opravdu pozoruhodná.
Předseda strany Karel Schwarzenberg ve svém vyjádření v podstatě obvinil americkou Sněmovnu reprezentantů, že je součástí kremelské propagandistické mašinérie. Doslova prohlásil: „Nesmíme zapomínat na to, že ruská propaganda u nás dělá, co může, aby kdekoho pomluvila.“
Jaká jsou fakta? Když v polovině června tohoto roku projednávala americká Sněmovna reprezentantů zákon o rozpočtu ministerstva obrany, zástupci kongresmanů z řad demokratů i republikánů společně předložili tři dodatky, aby zablokovali výcvik útvaru ukrajinské polovojenské milice Azov.
Schválení tohoto návrhu komentoval jeden z předkladatelů, John Conyers, demokrat zvolený za Michigan, slovy: „Jsem spokojen, že Sněmovna reprezentantů večer jednohlasně schválila mé dodatky zajišťující, že naše armáda nebude cvičit členy odpudivého neonacistického praporu Azov.“ Bohužel není Karel Schwarzenberg zdaleka jediný, kdo na samém vrcholu topky považuje názory amerických politiků za výraz zlovolné propagandy.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek nemá s šířením „odpudivých neonacistických názorů“ sebemenší problémy. Nikdo přece europoslance nenutí, aby s nimi souhlasili, každý ať si udělá svůj názor sám.
Pak je ovšem záhadou, proč bývalý ministr financí ani slůvkem neprotestoval, když Evropská unie nedávno uvolňovala poměrně velké prostředky na bránění ruské propagandě. Proč máme pohostinně naslouchat šíření neonacistických názorů přímo na půdě parlamentu, zatímco názory druhé strany budeme za velké peníze blokovat a cenzurovat, aby k lidem nepronikly? Možná se exministr Kalousek domnívá, že nejsme dost vyspělí, abychom čelili ruské propagandě, která je navíc zákeřně šířena i z Washingtonu. A kdo ví, co si v skrytu myslí o opatřeních EU proti šíření ruské propagandy, když tvrdí, že pouze totalitní režimy jsou charakteristické tím, že se bály jiných názorů.
Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil i místopředsedkyně této strany Helena Langšádlová vyjádřili různými slovy stejnou víru.
V zásadě oba věří, že Jaromír Štětina má lepší informace než nějaká americká Sněmovna reprezentantů. Nelze tedy než doufat, že s pomocí europoslance Štětiny se štvavé americké propagandě ubráníme.

O autorovi| Jan Keller (Autor je sociolog, europoslanec za ČSSD)