To, že situaci v Sýrii kočíruje Rusko, je naše diplomatická prohra, tvrdí Tereza Spencerová

Český rozhlas Plus
4. ledna 2017, autor: Veronika Sedláčková (ves), Ondřej Čihák.

Už v polovině tohoto měsíce by se mohly uskutečnit mírové rozhovory o Sýrii pod taktovkou Ruska, Turecka a Íránu. Podle agentury Reuters plánovaná dohoda o příměří počítá s rozdělením válkou sužované země na neformální zóny vlivu. U jednacího stolu se zprvu nepočítá se zástupci Spojených států amerických ani Evropské unie. Má takový postup na úspěch?

„Příměří je vždy lepší než válka,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09).

Podle něj ale jistá podoba války budou v regionu setrvávat. „Vymýtit terorismus je obtížné. Občanská válka může skončit, ale boj proti teroru může pokračovat.“

Jak vidí politik budoucnost regionu? „Pokračuje tradiční rozpad Osmanské říše, takže se bude rozkládat i Sýrie. Jestli se podaří udělat federaci, nebo budou různé způsoby autonomie, to nevím… Nevíme, jakým způsobem byla smlouva o příměří postavena, ani kdo ji podepsal,“ připomněl politik.

„Jestli bude mírové jednání v Astaně, tak do jednání vstoupí i politici a předpokládal bych, že i ty velmoci, které byly z mírového procesu vyšachovány, především Spojené státy… V každém případě se Sýrie rozpadne. Co bude s Asadem si netroufám odhadnout, spíš si myslím, že to bude znamenat jeho konec,“ předpověděl Štetina.

Novinářka z Literárních novin Tereza Spencerová je přesvědčena, že i kdyby se podařilo vytlačit Islámský stát a Al-Kájdu z jejich hlavních bašt, teroristická válka bude dále pokračovat.

„Tyto síly nikam nezmizí, takže nějaká forma války bude pokračovat ještě fůru let,“ soudí publicistka. Ta by prý nepoužívala pojem rozpad Sýrie. „Umím si představit uchování státu v hranici, v jaké je dnes… Trendů v Sýrii je hodně, ale který převáží, to si netroufám předvídat.“

Novinářka pochybuje, že by vstup Evropské unie, která je „sama rozhádána, byl přínosem k jednání o míru. Navíc, většina amerických analýz předpokládá, že Donald Trump víceméně Blízký východ přenechá místním silám.“

Spencerová chápe působení Ruska v oblasti spíš jako snahu dosáhnout stavu, v němž by každý musel udělat kompromis, ale měl by pocit, že úplně neprohrál. „A teď mluvíme o Turecku, Íránu, Sýrii i Iráku, možná o Kurdistánu.“

Regionální mocnosti mají mnohem větší zájem na míru než USA nebo EU. „To, že to kočíruje Rusko, je známka naší diplomatické prohry. Rusko využilo všech našich chyb, a vstoupilo na kolbiště, kde jsme měli být dál my,“ konstatovala publicistka.

„Na Blízkém východě vzniká naprosto bezprecedentní mocenská klika. Sunnitské velmoci jako Saudská Arábie, Katar a další jsou mimo hru, stejně jako jejich spojenci Západ a Evropská unie. Dnes se díváme na zrod naprosto nového regionu, a kdo se přidá k jednáním, má šanci si něco ukousnout, kdo bude dál bojkotovat, bude zabit,“ pospala své vidění složité situace Tereza Spencerová.

Celý rozhovor si můžete přehrát zde.