PRAHA 17. listopadu (ČTK) – Zhruba tři tisíce lidí přišly dnes večer k sídlu bývalé české centrály gestapa a k budově KSČM v pražské ulici Politických vězňů podpořit vzpomínkovou akci k výročí revoluce v roce 1989. Demonstraci, kterou jako před 16 lety pořádali studenti vysokých škol, osobně podpořilo několik politiků i bývalých disidentů, včetně Václava Havla. Přítomní se zapálenými svíčkami v rukou udělali živý řetěz mezi oběma budovami a poté zamířili k pamětní desce na Národní třídě.
Svíčky mezi oběma objekty mají podle organizátorů tiché demonstrace připomenout současným komunistům jednu souvislost: kdo relativizuje zločiny komunistického režimu, má blíže k zločinné organizaci typu gestapa než k demokratické straně.
První lidé zapálili své svíčky u Pečkova paláce, kde za druhé světové války sídlila centrála a vyšetřovna gestapa. Tato budova je v horní části ulice Politických vězňů. Odtud živý řetěz většinou mladých lidí mířil k objektu Ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy, který sídlí v téže ulici.
„Studenti tyto dva domy pojímají jako symboly těch režimů, které ve 20. století nejvíce ublížily u nás i ve světě. Myslím, že to srovnání je na místě,“ podotkl senátor JaromírŠtětina, známý také jako signatář petice Zrušme komunisty.
Společně se svým kolegou Martinem Mejstříkem navíc Štětina prosadil v Senátu zákon, který zakazuje totalitní režimy jako jsou fašismus a komunismus. Nyní o něm budou hlasovat poslanci.
Po minutě ticha se většina účastníků večerní demonstrace vydala k pamětní desce na Národní třídě připomínající 17. listopad 1989 a tehdejší násilné potlačení studentské demonstrace. Na Václavském náměstí, Národní třídě i v okolních ulicích policie na několik minut zastavila dopravu.
K tichému průvodu převážně mladých lidí se na Jungmannově náměstí v blízkosti Národní třídy přidaly další stovky lidí, kteří do té doby sledovali protikomunistický koncert „My mlčet nebudeme“. Na něm již od odpoledne vystoupilo několik kapel a zpěváků, mezi nimi například Ivan Mládek se svým Banjo bandem. „Přišel jsem, protože se to sluší. Komunisti mě štvali 30 let, tak teď zase budu já je,“ řekl ČTK Mládek.
Doplnil, že stejně jako většina demonstrantů se obává výsledku příštích voleb a možné společné vlády ČSSD s komunisty. „Naštěstí jsme v Evropské unii a v NATO, takže to nejhorší nehrozí,“ myslí si.