Termín očistění dodržen

POZNAMENÁVÁME

Topolánkova vláda si může oddechnout a s ní i celá KDU-ČSL. Premiérovi už nikdo nemůže vyčítat, že jeho vicepremiér je člověk neřádný, lidovci se zase mohou radovat, že jejich předseda je jako lilie, a tudíž by se jejich preference mohly uspokojivě usadit. Na rozpacích by mohli být jen Zelení, jejichž předseda Bursík se několikrát (ale jen pro novináře) ke kauze Jiřího dost razantně vyjádřil. To však dokonale neutralizoval »kriminalistický expert«,senátor za Stranu zelených Štětina, který na obranu Čunka zorganizoval nechutný útok na státního zástupce Obsta, v jehož podtextu stál, jak jinak, tupý antikomunismus. Takže Zelení jsou v podstatě z obliga a Bursík s Čunkem se mohou na vládních zasedáních zase vesele bratřit. Konečně Čunek je křesťan a jistě mu odpustí. I když, jak je vidět, neplatí to vždy a na všechny. Na původní vyšetřovatele případu i státního zástupce Obsta se jistě Čunek ještě »vyspí«. Nebo už vyspal, neboť jak pravil místopředseda ODS Petr Nečas: »Teď je třeba zaměřit se na to, jak je možné, že jedna policejní složka se svým jednáním možná pokusila ochromit vládu«.
Hlavní však je, že se koalice nerozpadne a šílené výmysly pravicových politiků, kteří jim cudně říkají »reforma«, možná projdou. Neboť termín očistění vicepremiéra Čunka byl dodržen, a to dokonce pár dní v předstihu. Velkou zásluhu na tom má pochopitelně i nejvyšší státní zástupkyně Vesecká, která věc zařídila, i když takřka na poslední chvíli. Že by se jí do toho bylo nechtělo a musela být poučena z vládních míst? I tak však lidově řečeno »zaválela« a termín stihla. Jenom aby bodrého Čunka nenapadlo poplácat ji z vděčnosti a radosti po zadečku!
»Očistění« vicepremiéra Čunka je však pro tuto vládu i danajským darem. Vočích mnoha lidí je totiž rozhodnutí státního zástupce Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání účelové a také nedůvěryhodné. Jiří Čunek se navíc po celou dobu této kauzy choval tak, že k nedůvěře mají lidé důvod. Jeho vyjádření k celé záležitosti byla nejen mlhavá a často se měnící a navíc, jak bylo zveřejněno, si pomáhal k očistění i získáváním svědků, kterým bylo dokázáno, že nemluvili pravdu. Lidem není ani moc sympatické, že se vše nakonec obrátilo v pronásledování jeho bývalé sekretářky. Potvrzuje se totiž, že v naší zemi, která si říká »demokratická« jsou proti lidem, kteří upozorní na nešvary, mnohdy používány, mírně řečeno, zcela nedemokratické metody. Vobčanech tak posiluje vědomí, že kdo je u nás u moci, může všechno a oni mají jen mlčet.
Případ vicepremiéra Čunka ostatně není jediným případem, kdy všechno jde do ztracena. Své o tom vědí i jiní významní lidovci či občanští demokraté, kteří byli »očistěni«.
Jiřího Čunka, pokud je nevinný, měl očistit soud, protože nejde o nějakého výrostka, který se dopustil přestupku. Je v nejvyšší vládní špičce a jeho obvinění se netýká ani výtržnosti ani dopravního přestupku, ale velice závažné věci – korupce. Kdyby byl Čunek opravdu politik, nikdy by nepřipustil, aby na něm, pokud je nevinný, ulpělo donekonečna podezření z trestného činu. Jenomže k soudu dojít nemohlo. Jednak proto, že se bál a také kvůli koaliční jednotě ve vztahu k Topolánkově »batohu«. I když nemohu přeceňovat úlohu soudců v našem státě, protože řada případů ukázala i zde různé podivnosti, přece jen si myslím, že by bylo pro všechny lepší, kdyby k soudu s Čunkem došlo. Mohlo by se ledacos vyjasnit. Protichůdná tvrzení dvou státních zástupců jsou přece jen v tomto případě málo.

Foto popis|