Svoboda: Volby ukrajinského prezidenta mají svá úskalí

PRAHA 10. prosince (ČTK) – Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) dnes varoval před přílišným optimismem z vývoje na Ukrajině, který zavládl po schválení ústavních a volebních změn ukrajinským parlamentem. Ministr při svém vystoupení uvedl, že tyto změny začnou platit až příští rok. Nástupce ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy tak bude volen podle starých pravidel.

 

„Pokud jde o Ukrajinu, všichni tleskají, jak to dobře dopadlo. Že parlament na Ukrajině schválil volební a ústavní změny, to je velmi dobrý počinek. To, co je na tom slabé, je, že tyto změny volebního práva a ústavní změny se budou provádět až ve druhé polovině příštího roku,“ uvedl Svoboda.

 

Ministr upozornil, že pokud by podle dosavadního systému jeden z kandidátů na prezidenta odstoupil, musel by druhý získat nadpoloviční většinu hlasů. Kdyby ji nezískal, musí se volby opakovat s novými kandidáty. „Dokážu si představit model, který může v tomto ohledu ovlivnit i výsledek voleb,“ poznamenal s tím, že i proto volby 26. prosince bude sledovat co nejvíce pozorovatelů. Budou mezi nimi i senátoři Jaromír Štětina (za Stranu zelených) a Edvard Outrata (za US-DEU).

 

Předseda senátního zahraničního výboru Josef Jařab v této souvislosti upozornil na to, že pozorovatelé tam nejedou na návštěvu. „Jedou tam pozorovat to, co se jim nechce možná ukazovat,“ uvedl Jařab. Uvedl to v reakci na svědectví pozorovatelů ze sněmovny, podle nichž zpochybněné prezidentské volby na Ukrajině byly „absolutně v pořádku“.

 

V zájmu mírového procesu na Blízkém východě dnes ministr ocenil také to, že izraelský premiér Ariel Šaron pozval Stranu práce k vytvoření široké koalice. „To je mimořádný moment v dějinách Izraele tváří v tvář tomu, co se děje po úmrtí Jásira Arafata. Očekáváme, že dojde k řádné volbě nového (palestinského) prezidenta a doufejme, že jím bude abú Mázin (přezdívka oficiálního kandidáta Arafatova hnutí Fatah Mahmúda Abbáse),“ uvedl Svoboda. Podle něj to bude příležitost k novým jednáním o izraelsko-palestinských vztazích a o vzniku palestinského státu.

 

Evropská rada se bude podle ministra zabývat také situací v Iráku. „Je tady neustálý apel, abychom si uvědomili, že z Iráku nelze odejít. Aby nevznikl chaos, aby nevzniklo nebezpečí občanské války nebo jiných nebezpečných jevů,“ uvedl Svoboda.

 

Martin Horák kš