PRAHA 16. května (ČTK) – Uzbečtí politici v čele s prezidentem Islamem Karimovem by měli jednat s opozičními vůdci a řešit současnou vyhrocenou politickou situaci v zemi bez použití násilí. Řekl to dnes ČTK český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených), jenž se jako novinář intenzivně věnoval dění v postsovětských republikách, označil střelbu do uzbeckých demonstrantů v posledních dnech za bezprecedentní zločin.
„Podle mého názoru by měl prezident Karimov – a nechci se vměšovat do vnitřních záležitostí země – zahájit jednání, protože se ukazuje, že jde o víc než o jednorázovou reakci na nějaký soudní proces,“ prohlásil Svoboda. Podle šéfa české diplomacie se „ukázalo naprosto jasně na Ukrajině a v dalších zemích, že ve chvílích, kdy jsou politici ochotni si sednout za stůl a začít jednat, vede to k řešení celé situace“.
Lidé ve východním Uzbekistánu minulý týden v ulicích původně demonstrovali za propuštění 23 lidí souzených za údajné členství v extremistických organizacích a za protiústavní činnost. Na rozdíl od nedávné „oranžové“ revoluce na Ukrajině začali v pátek ve městě Andižan do demonstrantů střílet vojáci. Vládní zdroje tvrdily, že tu bylo potlačeno povstání islamistických extremistů. Údajně bylo zabito na 500 lidí.
Senátor Štětina označil střelbu do lidí v Uzbekistánu za bezprecedentní zločin. „Režim, který drží ve věznicích na šest tisíc politických vězňů, používá při ospravedlnění vraždění tradičního triku: tvrdí, že bojuje proti islámskému terorismu,“ poznamenal Štětina.
Sporadická střelba se ozývala v noci na dnešek a dnes ráno také ve městě Kara-su (Iljičevsk) na hranici s Kyrgyzstánem. Agentura AP s odvoláním na šéfa místní organizace pro lidská práva rovněž informovala, že v dalším východouzbeckém městě Pachtábádu vládní jednotky v sobotu zabily asi 200 lidí. Počet obětí násilností by tak podle neoficiálních zdrojů dosáhl zhruba 700.
„Zatím jsem trochu opatrný,“ odpověděl Svoboda na otázku, zda by se mohla případná revoluce v Uzbekistánu nadále obejít bez krveprolití.
Podle Štětiny by čeští představitelé neměli k dění v Uzbekistánu mlčet pod záminkou dobrých obchodních vztahů s touto středoasijskou zemí a v zájmu dobrých politických vztahů s USA, které označují Uzbekistán za svého spojence proti mezinárodnímu terorismu.
zdp mhm rot