Švejnarovi ještě chybí hlasy

Souboj o prezidentské křeslo – Klaus konečně získal soupeře

Dostane se na vrchol? Jan Švejnar věří, že v případě svého zvolení by pomohl obnovit důvěru lidí v demokratický systém. Foto LN – Hynek Glos

Profesor Jan Švejnar včera oznámil kandidaturu na prezidenta. Nemá ale jistou podporu lidovců ani komunistů.

PRAHA Profesora Jana Švejnara, který včera oficiálně oznámil, že se utká o funkci prezidenta, čeká hodně práce. Mezi zákonodárci obou parlamentní komor totiž musí najít co nejvíce hlasů. Ty, co má teď, mu na vítězství nestačí. Jeho kandidaturu oficiálně podpořili zatím jen nezávislí kandidáti a zákonodárci ČSSD.
O definitivní podpoře Švejnara ale socialisté rozhodnou až dnes na zasedání Ústředního výkonného výboru strany. Na včerejším jednání ale vedení Švejnarovu kandidaturu plně podpořilo a vyzvalo své zákonodárce, aby Švejnarovi dali v prezidentské volbě hlas. „V předsednictvu strany je 27 lidí, podpora byla téměř jednomyslná, hlasování se zdržel pouze jeden člen,“ oznámil po jednání předsednictva předseda strany Jiří Paroubek.
Výsledky jednání socialistů Švejnar přivítal. „Vážím si obrovské podpory,“ řekl na tiskové konferenci sociální demokracie, které se zúčastnil. Zároveň oznámil, že je ochoten zveřejnit své majetkové poměry.
Mnohem méně příznivě pro Švejnara vyznělo jednání předsednictva KDU-ČSL. To se totiž na jasném postoji při prezidentské volbě neshodlo. „Zhruba polovina byla pro Klause,“ řekl po jednání špiček partaje předseda strany Jiří Čunek.
Čunek také potvrdil odhad, že příznivci Klause i Švejnara jsou mezi voliteli KDU-ČSL rozděleni zhruba na půl. „Pokud se nedokážeme shodnout, tak nebudeme hrát komedii,“ uvedl Čunek.
Zajištěnou podporu nemá Švejnar ani u komunistů, a to i přesto, že se byl komunistickým zákonodárcům osobně představit. Za jeho podporu navíc lobboval i šéf socialistů Jiří Paroubek. Bez komunistických hlasů totiž Švejnar nebude mít zřejmě šanci postoupit do druhého kola volby.

***

Senátoři, kteří podpořili kandidaturu Jana Švejnara

Alena Gajdůšková ČSSD
Ladislav Macák ČSSD
Josef Novotný SNK ED
Soňa Paukrtová nestraník
Petr Pithart KDU-ČSL
Jiřina Rippelová ČSSD
Richard Sequens nestraník
Jaromír Štětina nestraník
Josef Vaculík KDU-ČSL
Jiří Zlatuška nestraník