Švejnar vyzval Klause

Pětapadesátiletý ekonom kandiduje na prezidenta. „Chci nabídnout reálnou alternativu,“ říká

PRAHA Potvrzeno: Václava Klause vyzve v boji o prezidentské křeslo Jan Švejnar. Pětapadesátiletý ekonom po několika týdnech váhání oficiálně oznámil, že přijímá prezidentskou kandidaturu.
„Na základě konzultace s politickými silami vyhlašuji kandidaturu na úřad prezidenta. Chci nabídnout reálnou alternativu ke stylu a obsahu výkonu této funkce,“ prohlásil.
Švejnara oficiálně nominovalo deset senátorů z různých politických uskupení, tedy přesně tolik, kolik požaduje ústava. „Já jsem to celé organizovala. Pan Švejnar mě prosil, aby pod jeho nominací bylo podepsáno právě jen deset senátorů a nikdo víc. Rozhodně jsem neměla problém těch deset podpisů sehnat, naopak ho chtělo podpořit mnohem více lidí,“ řekla LN senátorka Soňa Paukrtová, předsedkyně Klubu otevřené demokracie.
Klaus kandidaturu Švejnara přivítal. „Musím říci, že když někdo chce kandidovat, tak je jen dobře, že to oficiálně oznámí. Všechno je rázem jasnější a celá prezidentská volba dostává jasnější kontury, jasnější struktury. Myslím, že to bylo potřeba. Nyní je to v rukou 281 volitelů a do těch rukou to také patří,“ vzkázal Klaus z Vídně, kde je na státní návštěvě.
Švejnar během svého projevu zdůraznil, že chce být prezidentem sjednocujícím, nikoliv polarizujícím.
„Úlohou prezidenta je být prezidentem všech občanů, snažit se nebýt stranickým prezidentem,“ reagoval na Švejnarovo prohlášení Klaus. „Pevně věřím, že právě o to jsem se celých pět let snažil, a dokazují to i průzkumy veřejného mínění. Stejně tak to dokazují stanoviska některých politických stran,“ dodal.
Švejnarův nominační arch podepsali mimo jiné senátoři nestraníci Jiří Zlatuška, JaromírŠtětina nebo Alena Gajdůšková (ČSSD). „Nominační sestavu jsme chtěli udělat co nejvyváženější, aby tam byli zástupci co nejvíce stran,“ řekl senátor Josef Novotný, předseda klubu SNK.
Švejnar nicméně stále nemá zajištěnou podporu mezi komunisty a lidovci. Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek dokonce minulý týden odmítl jeho kandidaturu podepsat. Klause na prezidentskou funkci nominovalo všech 122 zákonodárců ODS.

Švejnar vyzval Klause na souboj
Jasno zatím není ani kolem toho, kdo bude ve Švejnarově týmu. Sociální demokraté mu nabídli pomoc profesora Erazima Koháka, ten o tom ale nic neví. „Nikdo ze sociální demokracie mi zatím nic takového nenabídl, ani nevím, jestli bych to přijal. Nedovedu totiž třeba zhodnotit situaci mezi lidovci ani mezi komunisty. Mám pocit, že řada z členů KSČM by ráda postavila vlastního kandidáta,“ řekl LN Kohák.
Zatím Švejnar spolupracuje s pěti lidmi. Mezi nimi s Klárou Pospíšilovou, bývalou mluvčí Klause, nebo s Michaelem Krausem, který přednáší ve Spojených státech. V jeho týmu je i bývalý poradce Josefa Zieleniece Lukáš Macek.

***

Klaus kandidaturu Švejnara přivítal. „Všechno je rázem jasnější,“ uvedl prezident.

Foto popis| Oficiální kandidát. Švejnara nominovalo deset senátorů, ale podpořit ho údajně chtělo ještě mnohem více zákonodárců.
Foto autor| Foto LN – Hynek Glos