Zatím jediným zveřejněným výstupem po třech měsících působení senátní dočasné komise pro posouzení ústavnosti KSČM je podezření, že registrace této politické strany se dostala do rozporu zákonem o protiprávnosti komunistického režimu. Jinak webové stránky komise zejí prázdnotou.
„Zatím jsme to nechali na předsedovi komise Jaromíru Štětinovi. V únoru se konečně dohodneme na nějakém společném postupu,“ uvedl Josef Pavlata (ODS) na dotaz Práva, v čem spočívá jeho konkrétní práce v komisi.
Senátor zároveň přiznal, že se nezúčastnil ani jednoho ze dvou svolaných zasedání komise. „Byl jsem zaneprázdněn,“ řekl. Podle něj ho Štětina ujistil, že mají dostat z vnitra „nový dokument“, který má dokázat protizákonnou činnost komunistů.
Nulové informace o činnosti komise má i další její člen, lidovec Josef Kalbáč. „Nebyl jsem tam ani jednou, protože jsem byl v tu dobu vždycky zaneprázdněn,“ hájil se. A přidal, že nemá ani žádné výstupy z komise, o nichž by se mohl zmínit.
Místopředseda komise Miroslav Škaloud (ODS) Právu prozradil, že si dělá „vlastní žebříček priorit“, co by komise měla v budoucnu dělat. Vadí mu, že se společnost ještě nevypořádala s „majetkovými a morálními křivdami“ způsobenými KSČ. „Je řada lidí u nás i v zahraničí, kteří se nedočkali náprav. Je to odrazem politické situace,“ řekl Právu.
Senátoři ODS se v názoru liší
Původní jedenáctičlenná komise byla ustavena ještě před říjnovými senátními volbami, ale po novém obsazením horní komory se počet snížil o dva. „Je to politická komise vzniklá s křížkem po funuse,“ uvedl pro Právo místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD), když odůvodňoval, proč jeho strana v komisi není zastoupena.
Naopak ODS v ní má 5 členů, lidovci 2. Vedle Štětiny je členem i Martin Mejstřík (za Cestu změny). Avšak ani mínění občanských demokratů není k ustavení a činnosti komise jednotné. „Je to politikum, z něhož ale nešlo vycouvat. Doufejme, že naši zástupci to tam nějak slušně ukočírují,“ řekl jeden ze senátorů ODS.
Ve shodě se Škaloudem potvrdil i Štětina, že se hodlají mj. zabývat převodem majetku KSČ na KSČM, personálním propojením KSČM s KSČ a StB. Vyjmenoval dalších 14 témat, jimiž by se měla komise zaobírat. Vznik komise loni navrhl Štětina v rámci projednávání petice za zákaz propagace komunismu. Tehdy také byl zvolen jejím šéfem.
Dolejš: slušný kšeft, zbytečná komise
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš zdůraznil, že jeho strana byla řádně zaregistrována, v souladu se všemi zákony a ústavním pořádkem. „Ne každá komise přináší plody, ale obávám se, že tato je ani přinést nemůže, protože zkoumá něco, jako je kvadratura kruhu,“ řekl Právu Dolejš.
S nadsázkou dodal, že by tak mohla vzniknout komise, jestli zeměkoule je opravdu koule nebo placatá. „Přestože víme, že je kulatá, tak za ten vysoký příplatek je to pro předsedu komise přece slušný kšeft,“ poznamenal.
Plat senátora bez náhrad činí měsíčně 61 400 Kč hrubého. Předsedovi komise se plat zvyšuje o 25 100 korun na 86 500 Kč.
Foto popis| Jaromír Štětina