Štětinova bublina splaskla

PŘEROV/PRAHA- Konečně se ukázalo, že pánové Hučín a Štětina šíří nepravdy. Nyní by se měli veřejně omluvit. Tak reagovali včera mnozí obyvatelé Přerova na informaci, že přerovský státní zástupce Radim Obst získal bezpečnostní prověrku řádným způsobem. Tuto skutečnost sdělila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová po vyhodnocení podkladů, které jí obstarala policie. Jak připomněla, pochybnosti o Obstově prověrce se objevily v souvislosti s informacemi bývalého zpravodajce Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína a senátora Jaromíra Štětiny (Strana zelených) o údajném napojení rodiny Obstů na bývalou Státní bezpečnost (StB). »Dospěla jsem k závěru, že pan magistr Obst bezpečnostní prověrku v žádném případě nezískal podvodem. Jeho prověrka byla získána naprosto standardním způsobem,« řekla včera ČTK Vrbová. Státní zastupitelství proto nebude v tomto případě zahajovat úkony trestního řízení, protože se neprokázalo podezření ze spáchání trestného činu.
Štětina o údajné spolupráci Obsta s StB hovořil na začátku února v Senátu při jednání horní komory o vydání vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání za korupci. Svá tvrzení uveřejnil také v Lidových novinách. Štětina tvrdí, že Čunkova kauza má politické pozadí, což podle něj dokazuje fakt, že dozorem v kauze byl pověřen Obst. Jak uvedla ČTK, Obstova rodina již podala na Hučína a Štětinu trestní oznámení. Podle ní jsou jejich tvrzení lživá.
Stanovisko obvodní státní zástupkyně Hany Vrbové včera přivítal předseda OV KSČM v Přerově a poslanec Ladislav Mlčák. »Osobně jsem velmi rád, že se prokázalo, že se tvrzení pánů Hučína a Štětiny nezakládá na pravdě,« uvedl pro Haló noviny. Poukázal přitom na skutečnost, že státní zástupce Obst není v žádném případě jediný, kdo se stává terčem slovního napadání a osočování ze strany Hučína a Štětiny. »Cílem ataků těchto jedinců se opakovaně stávají ti, kdož vyšetřují a soudí podle práva, nikoliv podle přání inkriminovaných jedinců,« zdůraznil Mlčák.