Štětina šéfem nové senátní komise

Bude posuzovat ústavnost KSČM

Podle očekávání byl ve čtvrtek v tajném hlasování zvolen Jaromír Štětina (za SZ) předsedou nové senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Získal 46 hlasů z 59.
Štětina se ve své argumentaci odvolává na programové dokumenty KSČM a vyvozuje z nich, že KSČM chce zničit kapitalismus.
Pikantní je, že tato komise bude mít na práci tři dny, neboť v neděli končí volební období a koncem příštího měsíce bude horní komora rozhodovat o další existenci a složení svých výborů i komisí. To bylo také důvodem, proč své zástupce nenominovaly kluby ČSSD a SNK.
V komisi jsou vedle ODS a lidovců i zástupci Klubu otevřené demokracie. Ten nominoval kromě Štětiny i Martina Mejstříka. Oba jsou autory návrhu novely trestního zákona zakazující propagaci komunismu. Předloha neprošla předcházející Sněmovnou, ale senátoři ji chtějí předložit znovu, doplněnou o zákaz užívání komunistických a nacistických symbolů.
Komise má prozkoumat, nejen zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách a hnutích, ale jestli je v souladu s ústavou.
Mejstřík i přes časově omezenou dobu věří, že komise může začít s přípravnými pracemi. „Budeme potřebovat odborné ústavní posudky včetně rešerší z novin. Samozřejmě musíme zdokumentovat, jak se KSČM – případně jiné komunistické organizace – chovaly během 17 let,“ řekl na dotaz Práva. Ministerstvo vnitra nedávno pozastavilo činnost Komunistického svazu mládeže.
Pokud bude komise pracovat nestranně, musí potvrdit, že KSČM pracuje v souladu s českým ústavním pořádkem. Řekl to ve čtvrtek novinářům předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Obává se však, že někteří senátoři objektivní nebudou, a proto komunisté budou jejich činnost bedlivě sledovat.
Kováčik soudí, že komunisté jsou „trnem v oku“ těch, kteří se bojí, že přijdou o majetek, který si nakradli v 90. letech, na což KSČM opakované upozorňuje požadavkem na přezkoumání privatizace či prosazením majetkových přiznání.
„Používají takovéto pány senátory Štětiny k tomu, aby vypouštěli kouřovou clonu antikomunismu vždycky, když je potřeba nějakou lumpárnu překrýt,“ zdůraznil.