Štětina se zastal Pence

PRAHA Za absurdní považuje senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) návrh obžalovat bývalého disidenta Stanislava Pence pro pomluvu. Penc se tohoto trestného činu měl podle policie dopustit dotazem, zda velitel policejního zásahu proti technoparty CzechTek František Pachl pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost. Senátor ve svém prohlášení uvedl, že tutéž otázku písemně položil už v srpnu vedoucímu Kanceláře policejního prezidenta Renému Tichému.
„Snaha obžalovat pana Pence je absurdní, právě tak jako je absurdní, když se občan tohoto státu nemůže 16 let po listopadu dozvědět, kdo z dnešních příslušníků policie byl estébák, nebo nebyl,“ prohlásil senátor.
Štětina uvedl, že v srpnu požádal Tichého mimo jiné o sdělení Pachlova osobního evidenčního čísla a o sdělení údajů o Pachlově kádrovém postupu od začátku služby až dodnes. Tichý mu koncem srpna sdělil, že po konzultaci s odbornou pracovnicí Úřadu pro ochranu osobních údajů „předmětné informace podléhají režimu zákona o ochraně osobních údajů“, oznámil Štětina.
Požádal prohlášením příslušné policejní oddělení a státního zástupce o sdělení, zda se uveřejněním obsahu korespondence s vedoucím Kanceláře policejního prezidenta kvůli Pachlovi nedopustil stejného trestného činu jako Penc.
Trestní oznámení na Pence podal Pachlův nadřízený, ředitel tachovské policie Jaromír Kníže. Ten údajně tvrdí, že Penc svou otázku špatně formuloval. „Můžete potvrdit, nebo vyvrátit, že jeden z řídících důstojníků policie František Pachl spolupracoval nebo byl kmenovým příslušníkem StB?“ zněla otázka, jak ji Penc zveřejnil na svých internetových stránkách.
Policie lustracemi na ministerstvu vnitra údajně zjistila, že Pachl nebyl nikdy zařazen ve složce Státní bezpečnosti a nebyl ani v evidenci jejích spolupracovníků.