Štětina: S vedením TOP 09 jsem nenašel společnou řeč. Bojím se ruského vlivu na eurovolby

forum24.cz,
14. ledna 2019, autor: Johana Hovorková.

Europoslanec Jaromír Štětina oznámil, že ve volbách do Evropského parlamentu, které se konají na konci května letošního roku, nebude kandidovat za TOP 09. Dlouhodobě kritizuje jejího předsedu Jiřího Pospíšila. V rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětlil Štětina své pohnutky, ale také to, co bude hlavním cílem jeho hnutí Evropa společně.

Co bylo rozhodující událostí pro to, abyste si řekl, že nebudete kandidovat za TOP 09?

Řekl bych, že to byl proces. S novým vedením jsem už nedokázal najít společnou řeč. Chci ale zdůraznit, že s TOPkou nadále sympatizuji, je tam spousta skvělých odpovědných lidí a programově je mi ze současných politických subjektů nejblíž.

Neobáváte se zbytečného tříštění proevropských sil?

Na našem politickém trhu chybí subjekt, který by jasně a srozumitelně považoval, natož obhajoval projekt zvaný Evropská unie jako náš národní zájem. Protože jsem neviděl, že se někdo jiný před volbami k podobnému počinu chystá, rozhodl jsem se, že to udělám já.  Cílem není síly tříštit, ale naopak napomoci integraci.

Můžete prozradit další jména lidí, kteří se objeví na vaší kandidátce?

Jména všech kandidátů budou brzy představena, samotné kandidáty vlastně ani příliš představovat netřeba – jsou veřejnosti důvěrně známé a těší se zaslouženě její důvěře. Za sebe říkám, že je mi ctí být s nimi na společné cestě. 

Jaké budou hlavní programové body?

Evropa, NATO, odpovědnost v rozhodování i vysvětlování.

Jaké máte na vaše rozhodnutí ohlasy?

Spíše kladné, což mě těší a beru to jako závazek.

Jak vidíte budoucnost TOP 09? Je reálné, aby se proevropské strany přece jen nakonec spojily?

Na současné a vlastně ani minulé vyjednávání TOP 09 nemám vliv, ale přál bych si to. Hnutí, které se rodí, je v tomto směru otevřené  a připravené integraci přispět.

Obáváte se ovlivňování evropských voleb z Ruska?

Obávám, a to velmi. Je to také jeden z popudů, proč do toho jdu. Když si představím vlnu nesmyslů o EU, tu tsunami, která se na nás na sociálních sítích, z bilbordů a úst některých politiků hrne, je mi úzko. O to větší je ve mně odhodlání bránit tomu, aby nám byla budoucnost ukradená.