Štětina: Prověřte KSČM

Zrušení komunistické strany chce senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM

PRAHA Senátor Jaromír Štětina hledá cestu, jak prosadit zrušení Komunistické strany Čech a Moravy. Při jeho snažení mu nyní pomáhá dočasná senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Její členové zkoumají postup komunistů a hodlají prokázat, že je celá strana protiústavní.
První výsledky pátrání zveřejnila komise včera. Podle nich není současná komunistická strana následovnicí KSČ, ale její přímou součástí. „Zjistili jsme, že KSČM je v podstatě územní organizací Komunistické strany Československa,“ popsal předseda senátní komiseŠtětina. „Máme proto důvodné podezření, že KSČ ve formě KSČM nadále v České republice existuje,“ dodal senátor, který se odvolává na dokument o evidenci současné strany.
Její registrace podle něj proběhla v roce 1990. Doklady o žádné další registraci už ale neexistují. „To znamená, že je protiprávní. V roce 1993 totiž přijala vláda zákon, který označil KSČ za zločineckou organizaci,“ vysvětlil Jaromír Štětina.
Senátní komise včera proto odeslala dopis ministrovi vnitra Ivanu Langrovi. Chce po něm, aby oprávněnost existence komunistické strany prověřil a chystá i další podněty. „Samozřejmě se budu těmi žádostmi o prověření zabývat. Stejně se prověřovalo například postavení Komunistického svaz mládeže,“ popsal Langer. Podle něj se bude v případě KSČM postupovat stejně.
U svazu mládeže přitom ministerstvo dospělo k závěru, že jeho činnost je v rozporu s právním pořádkem České republiky.
Stejný osud by měl podle jednoho ze členů komise senátora Martina Mejstříka potkat i KSČM. „Domnívám se, že strana měla být rozpuštěna už v roce 1993 s přijetím zákona o protiprávnosti komunistického režimu,“ uvedl Mejstřík, který je přesvědčený, že komunisté fungují v rozporu se zákonem.
Ostatní členové jsou ve svém hodnocení opatrnější. Podle nich jsou v registraci strany právnické nedokonalosti a procedurální vady. „Podle mě je to kamínek do mozaiky. Není to formálně v pořádku a musí to spravit,“ vysvětlil senátor Bedřich Moldan. Podle Moldana by si KSČM díky podnětům komise mohla uvědomit, že potřebuje změnu. „Doufám, že podniknou sebereflexi a uvědomí si, že nemohou být jako demokratická strana komunisty,“ dodal.
Sami komunisté tvrdí, že v registraci problém rozhodně není. „Přezkumu této registrace se nebojíme. Příslušné zákony jasně definují podmínky registrování a my jsme s nimi v souladu,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Patálie komunistů s novou senátní komisí zřejmě po vyřešení registrace neskončí, senátoři se totiž vzápětí chystají prověřit, jestli není majetek současné strany dědictvím po předlistopadové KSČ.

***

Zjistili jsme, že KSČM je v podstatě územní organizací KSČ, říká senátor Štětina

Foto popis| Protiústavní. Podle senátora Jaromíra Štětiny (Strana zelených) je současná existence KSČM protiústavní.
Foto autor| Foto ČTK – Michal Kamaryt