Štětina podpořil demonstraci za demokracii v Rusku

Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina a Jan Ruml v pondělí podpořili na Václavském náměstí akci, kterou pořádala organizace Člověk v tísni.

Lidé se na ní podepisovali pod výzvu ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, mohli si také vyslechnout i vzkazy některých veřejně činných osob, třeba bývalého prezidenta Václava Havla.

Akce se konala na podporu podobných protestů, které vždy poslední den v měsíci (31.) probíhají už půl roku na několika místech Ruské federace. Číslice 31 má demonstrovat 31. článek ruské ústavy, který zakotvuje svobodu shromažďování.

Přítomnost Karla Schwarzenberga, který s největší pravděpodobností bude příštím českým ministrem zahraničí, dává tušit, že česká zahraniční politika bude i nadále k Rusku nepřátelská.

Někteří publicisté a zahraniční experti už dříve upozorňovali, že v českých volbách do Sněmovny půjde i o témata, která zdaleka přesahují české domácí záležitosti.

„V příštím volebním období se chystá zásadní zahraničně politická ofenzíva, při které bude zapotřebí tuzemských exponentů hranice přesahující subverze, kteří se již dříve osvědčili,“ řekl například Daniel Solis z Demokratické strany zelených.

Podle něho tuto roli mají sehrát v českém prostředí opět lidé napojení na bývalého prezidenta Havla. Ti se dříve sdružovali ve Straně zelených, kde se jim plánovanou agendu jakžtakž dařilo uskutečňovat – v prosazování amerického radaru nebyli sice tak úspěšní, přijetí Lisabonské smlouvy či uznání Kosova se jim ale povedlo.

Právě Schwarzenberg je skrze skupinu Bilderberg úzce napojený na americké  geopolitické zájmy. Vystupuje dlouhodobě kriticky k Moskvě, stejně jako senátor za SZ (dnes TOP 09) Jaromír Štětina.

„Volby do Sněmovny jsou jen mírnou předehrou k velké hře o imperiální dominanci Eurasie, která se rozpoutá před volbami 2011-2012 v Rusku,“ dodal Solis. V roce 2011 se v Rusku konají volby do Dumy, v roce 2012 volby prezidentské.