Štětina opět osloví vládu, aby dostala KSČM před správní soud

Senátor Jaromír Štětina (za TOP 09/STAN) chce opět požádat vládu, aby dostala KSČM před Nejvyšší správní soud kvůli údajnému porušování ústavnosti. ČTK dnes řekl, že tak učiní patrně v dubnu. Štětina stál v minulosti v čele senátní komise, která vypracovala návrh žaloby směřující k pozastavení činnosti KSČM. Snahou bylo stranu přimět, aby změnila název a zřekla se komunistické ideologie.

Štětina se chce obrátit na premiéra Petra Nečase (ODS) a ministry za TOP 09. Připojil se tím na dnešní konferenci s názvem Komunismus včera a dnes v Břevnovském klášteře k deklaraci jihočeských studentů, kteří kritizují působení komunistů ve vedení kraje a také navrhují postavit KSČM před Nejvyšší správní soud. Konference se konala v den 65. výročí komunistického převratu v roce 1948.

„Společenská situace vyžaduje s nástupem komunistů zásah. Demokracii je třeba bránit a právní prostředky máme,“ podotkl Štětina, o jehož nové iniciativě informovaly servery <a href=“http://zpravy.idnes.cz/konference-top-09-k-vyroci-25-unora-1948-d62-/domaci.aspx?c=A130225_113208_domaci_kop“>iDnes.cz</a> a <a href=“http://www.novinky.cz/domaci/294291-schwarzenberg-za-navrat-komunistu-si-muzeme-sami.html“>Novinky.cz</a>.

Vláda se návrhem soudu směřujícím vůči KSČM už v minulosti zabývala. Ministerstva vnitra a spravedlnosti měla vypracovat návrh žaloby. „Dopadlo to tak, že subalterní úředníci ministerstva vnitra příkaz vlády neuposlechli a vláda na to nijak nereagovala,“ řekl Štětina.

Sami komunisté jakékoli zpochybňování souladu činnosti strany s ústavním pořádkem opakovaně popírají. Pokud by byla jejich činnost pozastavena, hodlají se obrátit na mezinárodní soudy.

mbc hj