Štětina nenavrhne prošetření koncertu neonacistů, má to za marné

Praha 21. listopadu (ČTK) – Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) nebude podávat trestní oznámení kvůli sobotnímu koncertu neonacistických kapel v Dražicích na Táborsku. Zřejmě by to totiž podle něj k ničemu nevedlo. Policie už oznámila, že při koncertu nebyl porušen zákon. Senátor nenavrhne ani prověření postupu policie, která vůči účastníkům koncertu nezasáhla, chce se ale o další šetření zajímat.

„Nebudu dávat podnět a ani trestní oznámení, poněvadž jsem to v souvislosti s nacisty už jednou udělal v Letech (na Písecku). A policie neshledala, že by tam došlo k nějakému porušení zákona. Obávám se, že by se toto opakovalo,“ řekl dnes senátor ČTK. Štětina v lednu podal trestní oznámení pro popírání holokaustu na Jana Skácela z Národní strany, protože v projevu uvedl, že v Letech se „žádná genocida nestala“. V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů.

Policie v souvislosti s dražickým případem pouze prověřuje hajlování jednoho z účastníků koncertu při odjezdu, jehož byl Štětina svědkem. „Zcela jasně jsem viděl, jak jeden z těch účastníků, a oni byli všichni opilí ti náckové, výsměšně hajloval na policisty a skupinu novinářů,“ uvedl senátor. Když se zeptal nejbližšího policisty, zda hajlujícího nezadrží, strážce zákona mu prý odpověděl: „A to za ním mám snad utíkat?“

Účastníci koncertu podle senátora odjížděli z Dražic zcela zjevně pod vlivem alkoholu. Policisté prý senátorovi na dotaz, proč nechávají opilé řidiče usednout za volant, uvedli, že to je záležitost dopravní policie, která bude řidiče za vesnicí prověřovat. Štětina uvedl, že na silnici z Dražic do Tábora pak nepotkal jedinou policejní hlídku.

Policie by podle senátora ale neměla zasahovat jen proti těm, kteří nosí na klopě hákový kříž nebo hajlují. Měla by prověřovat důkazy spojení českých a zahraničních neonacistů. Mnohem více v tomto směru dělají nevládní organizace, míní Štětina. „Policie prostě proti nacismu u nás nic nepodniká,“ dodal.

Policie proti účastníkům dražického koncertu nezasáhla. Hájí se tím, že od starosty obce ani dalších přítomných nedostala žádná oznámení, která by ji opravňovala k ukončení koncertu. Až po koncertu převzala od zástupců sdružení Tolerance a občanská společnost „materiál, který obsahuje podezření, že na území České republiky dochází k nezákonné distribuci CD se závadovými texty, svastikou a zástupnými symboly,“ uvedla policejní mluvčí.

mhm rot