Štětina: Čunek není rasista, Romům pomáhá

PRAHA 6. října

Na stranu vsetínského senátora a starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelí kritice za vystěhování tamních Romů kvůli neplacení nájemného, se dnes postavil senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). Odmítl obviňování Čunka z xenofobie a rasismu.

 

„Senátor Čunek má silně vyvinutý smysl pro dodržování zákona a spravedlnost. Nedovolil, aby ani dlouhodobí, tradiční, sociálně slabí neplatiči zůstali na ulici,“ říká Jaromír Štětina. „Senátor Čunek zrovnoprávnil Romy. A není důvodu, aby dnes nesl vinu za stát, který dodnes nedokázal všechny romské občany naší republiky integrovat do společnosti.“

 

Zdaleka ne všichni senátoři, a to i z KDU-ČSL, na případ nahlíželi stejně. Čunka minulý týden kritizovali za jeho postup například místopředseda horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL), bývalý šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek, senátor Karel Schwarzenberg (US-DEU/ODA) či romské organizace a ochránci lidských práv. Svého kolegy se zastal naopak místopředseda a senátor KDU-ČSL Jiří Stodůlka.

 

Případem se v pátek zabýval také celostátní výbor KDU-ČSL, navzdory některým očekáváním ale Čunka nijak nesankcionoval. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal po pátečním jednání řekl, že Čunkovo řešení je mimo program KDU-ČSL a odpovědnost za něj nese Čunek, nikoli strana. Kauze by měl věnovat ještě senátorský klub KDU-ČSL na nynějším výjezdním zasedání.