Sociální demokraté za své vlády ovlivňovali vyšetřování případu bývalého zaměstnance Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimíra Hučína. S tvrzením přišel senátor Jaromír Štětina. Důkazy chtěl nejdříve předložit parlamentní komisi pro kontrolu BIS, její předseda Jeroným Tejc (ČSSD) však vzkázal, že poslanci Štětinu jen tak nevyslechnou. Senátor tedy vystoupil veřejně.
„Společný tým Bezpečnostní informační služby, Okresního státního zastupitelství Přerov a okresní policie na přímý pokyn tehdejší sociálnědemokratické vlády rozpracoval rozsáhlou diskreditační kampaň, která měla Vladimíra Hučína kriminalizovat a zničit,“ uvedl senátor Štětina.
Předseda komise Tejc s ním nesouhlasí. „Pan senátor opakuje, co mu říká Vladimír Hučín. Neříkám, že lže, ale měl by být ve výrocích opatrnější,“ uvedl Jeroným Tejc. Štětinu chce před komisí vyslechnout nejpozději do zasedání sněmovny, která začíná 27. listopadu. Tejc je však k výsledkům Štětinova výslechu skeptický. „Co se týče jeho tiskové konference, nepředložil na ní žádné důkazy,“ řek Tejc.
Štětina předložil jako důkaz osvobozující rozsudek soudce Antona Bucheně z ostravského krajského soudu. „Snad se proti ničemu nezpronevěřím, když řeknu, že osobou činnou (Hučínem pozn.red.) se zabývala i vláda. Ředitel BIS dostal úkoly přímo situaci řešit,“ uvedl Anton Bucheň na záznamu, který senátor pustil novinářům. Soudce na záznamu také uvedl, že BIS shromažďovala poznatky o Hučínovi, jako je například sto jedenáct stran novinových článků a rozhovorů. „Takže ta činnost se monitorovala. Nicméně s tímto byla vyslovena nespokojenost, jak jsem konstatoval, až od nejvyšších vládních činitelů přes ředitele BIS a situace taky byla řešena,“ popsal Bucheň počátek Hučínových potíží. Bývalý disident byl obviněn v roce 1999 ze sedmi trestných činů, plně osvobozen byl až vloni.
Video z tohoto soudního jednání najdete zde:
Podle Štětiny je důležité, aby se sněmovní komise zabývala svazky Twist, Uhlí a Seliko, které vypovídají o součinnosti BIS s přerovským státním zastupitelstvím a přerovskou policií, které údajně spolupracovaly na kriminalizaci Vladimíra Hučína. „V době, kdy i nejvyšší státní zástupkyně upozorňuje na to, že jsou státní zastupitelství využívána v mocenském politickém boji, považuji za nejvýš nutné, aby příslušná parlamentní komise prozkoumala, zda BIS porušovala zákony, či nikoliv,“ uvedl Štětina. Tejc naopak uvedl, že Štětina vede „svatou válku s přerovským státním zastupitelstvím“ a jde mu o pomstu.
„Důrazně odmítáme, že bychom kdykoli pracovali na politickou objednávku a ovlivňovali práci orgánů činných v trestním řízení,“ řekl dnes ČTK mluvčí tajné služby Jan Šubert. „Proti obviněním vzneseným na adresu BIS se tvrdě ohrazujme. Jde o nehoráznou lež,“ dodal Šubert.
Štětina zároveň vyjádřil podezření, že podobně mohla BIS postupovat ve spolupráci se státním zastupitelstvím v Přerově i v případu Jiřího Čunka. Konkrétní důkazy však nemá.