Štětina chce dohlížet na trestní oznámení účastníků CzechTeku

PRAHA 2. srpna (ČTK) – Senátor Jaromír Štětina (zvolený za Stranu zelených) navrhl účastníkům CzechTeku, že bude sledovat a registrovat jejich podaná trestní oznámení proti víkendovému policejnímu zásahu. Cílem jeho iniciativy je dohlížet na řádné a včasné prošetření trestních oznámení, přičemž jednotlivé postupy chce konzultovat s právními poradci. ČTK o tom informovala tisková mluvčí senátora Pavla Hájková.

„Cílem jeho iniciativy je dohlížet na řádné prošetření s tím, že garantuje nezveřejnění důvěrných informací a osobních dat,“ informovala Hájková. Senátorovi podle ní chodí desítky ohlasů od občanů ČR i od přímých účastníků. „V souvislosti s některými svědectvími seJaromír Štětina rozhodl z pozice senátora registrovat kopie jednotlivých trestních oznámení od postižených, kteří mu projeví svoji důvěru a o trestním oznámení jej informují,“ informovala.

„Policejní zásah proti CzechTek považuji za neobhajitelný. Mám důvodné podezření, že policie se v řadě případů dopustila omezování osobní svobody, nepřiměřeného násilí, ohrožení zdraví a poškozování majetku,“ tvrdí Štětina. Tímto způsobem podle něj policie postupovala proti mladým lidem, kteří nic nerabovali, nechovali se násilně a chtěli se jen bavit na akci, kterou uspořádali na pozemku se souhlasem majitele. „Chci nyní vyvinout tlak na to, aby se jejich stížnosti a trestní oznámení řádně prošetřily,“ tvrdí.

Stížnostmi účastníků na policejní zásah se bude zatím zabývat skupina kontroly a stížností západočeské policejní správy. Ředitel Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník dnes ČTK řekl, že zatím není podezření, že by konkrétní policista spáchal trestný čin. Policie ale již obvinila osm lidí, kteří se víkendové technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku účastnili. Většina obviněných je stíhána kvůli útoku na veřejného činitele.