Štětina: BIS pracovala na politickou objednávku

Kauzy Hučína a Čunka nesou podle senátora stejné rysy

Senátor Jaroslav Štětina včera požádal, aby byl předvolán před Komisi pro kontrolu BIS Poslanecké sněmovny.
KAUZA. Hodlá jí totiž předložit důkazy o tom, že se ČSSD a Bezpečnostní informační služba vměšovaly do činnosti orgánů činných v trestním řízení. Materiály, které chce předložit, se podle jeho vyjádření týkají přerovského státního zastupitelství a přerovské policie. Ty šetřily vedle kauzy bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučina i médii ostře sledovaný případ údajného úplatku JIřího Čunka.
Ze zákona vyplývá, že jediný kompetentní orgán, který může přinutit BIS, aby neskrývala svoji činnost za formulace o utajovaných dokumentech, je pouze parlamentní komise.
Tiskové konference se zúčastnil také bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín, spolu se svým bývalým nadřízeným podpl. Petrem Částečkou. Ten prozradil, že kompromitace Hučína a následné obvinění ze sedmi trestných činů byly prý dopředu připravovány a plánovány.
Částečka, který byl tehdy ředitelem olomoucké expozitury BIS, byl zaúkolován, aby Hučína ze služeb BIS propustil a zrušil svazky, které Hučín shromažďoval v rámci sledování extremismu na se verní Moravě. Poté, co Částečka výzvy neuposlechl, byl odvolán z funkce a přeřazen na místo vrátného v Brně. „Věřím, že dostanu možnost vše dokázat,“ dodal Částečka.
ČSSD odmítla senátorova obvinění komentovat. „Pan Štětina by měl víc pracovat a nevypouštět drby,“ vzkázala pouze mluvčí sociálních demokratů Květa Kočová.

***

„Žádám důrazně, aby parlamentní komise prošetřila, zda a jak BIS porušila zákon.“ Jaromír Štětina, senátor