Spor o Lety: zlost, potyčky i zatýkání

LETY – Blížící se Den památky obětí holocaustu, jenž připadá na 25. ledna, uctili včera Romové a nacionalisté ostrou potyčkou. Dva z romských aktivistů, kteří přijeli uctít oběti sběrného tábora, zadržela policie. Markuse Papeho a Yasara Abu Ghoshe rozčílil souběžný pietní akt Národní strany zkombinovaný s předvolební agitkou.
„Pryč s nacismem!“ volali při projevu šéfky nacionalistů Petry Edelmannové. Místopředseda strany Dušan Kučera se neudržel a snažil se aktivisty silou vytlačit. Ani pomoc jeho přívrženců nestačila, povolal proto na pomoc policisty. Podle nich se Pape dopustil přestupku tím, že „narušoval veřejný pořádek“. Aktivista na oplátku podal na trojici nacionalistů trestní oznámení kvůli výtržnictví. Abu Ghoshovi policie zkontrolovala doklady a propustila ho.
Asi hodinu před potyčkou se shromáždili romští aktivisté spolu se svými příznivci u pomníku romským obětem. Pietu místa narušoval ostrý zápach z nedalekého vepřína.

Lety: potyčky a zatýkání
„Pryč s nacismem!“ a „Rudý teror!“ křičeli na sebe demonstranti.
Slova se ujal Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Začal zostra. Zkritizoval výroky prezidenta Václava Klause na adresu sběrného tábora. „Já se nedivím, že ho pak takovýhle individua (členové Národní strany) papouškujou,“ rozlítil se nad prohlášeními nacionalistů, kteří se snaží utrpení Romů v Letech zlehčovat.
Ve své další řeči se pak historii věnoval podrobněji. „Asi 170 romských vězňů zahynulo před prvním případem vypuknutí tyfu,“ vyvracel Růžička tvrzení nacionalistů, že jejich smrt zavinila tyfová epidemie, kterou do tábora sami zavlekli a která pak naplno propukla v důsledku nedostatečných hygienických návyků a špatných podmínek v táboře. „Pro 1300 vězňů tu byla jen jedna studna se závadnou vodou,“ uvedl Růžička pro ilustraci. Jako ostudu vnímá, že se české vlády s genocidou Romů nedokázaly vypořádat. „Romové už nesmějí být sračkou…!“ rozčílil se.
Národní strana do Letů dorazila v jedenáct dopoledne. Asi 40 nacionalistů s vlajkonoši v čele zamířilo od autobusu k svému „památníku“. Kámen s nápisem Obětem ale Letští nechali už koncem týdne odvézt. Průvod extremistů se tak sešel alespoň nad jeho štěrkovým podkladem. „Pryč s komunistickou hydrou! Zastavme rudý teror!“ hřímala vůdkyně strany Petra Edelmannová. „Kámen, který byl odvezen, může pan Růžička využít na stavbu nového vepřína,“ vzkázala svému názorovému oponentovi.
Nacionalisté svou rétorikou pobouřili nejen Romy. Senátor Jaromír Štětina včera upozornil na možné porušení zákona o popírání holocaustu.

***

FAKTA O TÁBORU

* založen 10. srpna 1940 v Letech u Písku
* prošlo tudy na 1300 vězňů
* zahynulo v něm 326 lidí, z toho 241 dětí, převážně Romů
* stovky lidí byly deportovány do Osvětimi