Špína, která škodila poctivým

V roce 1985 syn stavěl domek v Jamolicích, okr. Znojmo. Pomoci mu přišli tři jeho kamarádi. Při práci se hovořilo o všem možném, i o politice. V polední přestávce mě oslovil jeden z mladíků, kteří poznali, že jsem komunista. »Víte, co by bylo potřeba, pane Janeček?« Odpovídám, že nevím. »Aby byly tajné volby a vy – komunisté, abyste ty volby prohráli.« Ptám se – »Proč? Máš k tomu nějaké vysvětlení nebo důvod?« »Ano, ale ne na dlouho – stačilo by na půl roku, nejvýš na jeden rok. Vy máte mezi sebou tolik špíny, která vám, poctivým komunistům, škodí. Ta špína v krátkém čase vyplave, zůstanou jenom poctiví a čistí komunisté, a pak to vládnutí vemte zpět, a pak bude dobře všem dělníkům.«
Tato slova si stále připomínám, jak v roce 1985 dvadvacetiletí mladíci, nestraníci, kolem sebe viděli, co mnozí z nás – straníků – neviděli nebo neslyšeli, a ta špína to ani slyšet nechtěla.
Ta špína bezpráví, násilností, která se hází na komunisty, to neprováděli komunisté od lopat, strojů, havíři, zemědělci atd. To prováděli špičkoví funkcionáři počínaje okresem, ÚV a vládou konče. To prováděli funkcionáři typu Štětina, Dlouhý atd. Nebudu všechny vypisovat, neboť to nejsou desítky, ale stovky funkcionářů, kteří tu špinavou práci dělali v KSČ, a teď se rozlezli do všech politických stran a svádějí tu špínu na poctivé komunisty od lopat, kteří za nic nemohou a o mnohých věcech ani nevěděli. Vykřikují a varují před komunisty mladé lidi, kteří si nepamatují první republiku, válku a ti nejmladší ani léta 1945-1989.
Těm mladým nic jiného nepřeji, než aby poznali pravý kapitalismus a nemysleli si, že když vykládáme o kapitalismu, že vykládáme pohádky. Choďte k volbám, ne do hospody, a volte ODS – ta vám za velmi krátký čas ukáže, kdo je tady pánem a kdo poroučí. Komu se to nebude líbit, může si stěžovat tak ke svatému kamenu. Bude-li demonstrovat (což bude zakázané), stávkovat, pošlou na vás policii nebo armádu s puškami. Na životech dělníků jim nebude záležet. Jde o ně a jejich majetek, který jste jim vy, dělníci, vydřeli. Na nic jiného dělníky nepotřebují, jenom na práci a na volby, abyste je volili. To vše už tady bylo, to není pohádka, to je pravý kapitalismus, ten se nezměnil, ten je stále stejný.
Každý režim, ať jde o jakýkoliv, si vytváří zákony, aby mu vyhovovaly, a ne aby vyhovovaly opozici. Jinak by nemohl vládnout. Svoje zákony má Amerika, své zákony měl Hitler, kdo veřejně nesouhlasil s jeho režimem, byl odsouzen na smrt. Své zákony měla i poválečná československá vláda. Kdo je porušoval, byl právem potrestán. Akdo vynášel rozsudky? No – špinaví funkcionáři KSČ nebo jim sympatizující. To jsou ti, kteří z KSČ vystoupili, převlékli kabáty a zalezli do ostatních politických stran. Co se neprávem obohatili, rozkradli majetek a teď obviňují KSČM a vykřikují, jak strana prováděla křivdy na občanech. Tomu může uvěřit jenom blbec. Copak ty křivdy, bezpráví, o kterých tak rádi mluvíte a píšete, dělali komunisté – havíři, uklízečky nebo dojička od krav?
Bude-li vládnout ODS, aby mohla vládnout, musí si vytvořit také své zákony, které budou vyhovovat jenom jim. Nemohou připustit, aby se schvalovaly zákony, které vyhovují dělníkům, jako Zákoník práce, bezplatné zdravotnictví, školství atd. Až všechny vymoženosti dělníků zlikvidují a bude tvrdá bída, pak přijde čas na mladé a poznají, kam patří a svoji nespokojenost nebudou řešit v hospodě a půjdou k volbám a budou volit levici. To je ta špína, kterou myslel ten mladík na stavbě domku. Až tu špínu dokončí a zničí všechny vymoženosti, které dosud dělníci ještě mají, tím také bude jejich špinavá práce končit.
Klaus jako hlavní aktér věděl, co je důležité nejdřív udělat po roce 1989. Založit hodně stran a dělníky rozdrobit. Jak se dají dělníci dohromady, tam je jejich velká nebezpečná síla. Když je rozdělíme, budou se hádat mezi sebou strany, nebudou vnímat, co připravujeme a budeme moct dělat, co chceme. Že tomu tak skutečně je, se můžeme denně přesvědčovat. Kdo ovládá tisk, rozhlas, televizi, může špinit, koho chce. Proto odmítají referenda jen proto, aby nemohli protestovat v jejich špinavé politice.

Drahoslav Janeček, Řeznovice