Katovice – Náš strach z radikálního islámu a obavy z migrační vlny živené teroristickými útoky a zpravodajstvím pomáhají zvládat besedy s odborníky. K těm nejpovolanějším patří válečný zpravodaj Jaromír Štětina, který dlouho působil v Afghánistánu i Čečensku a který je poslancem Evropského parlamentu.
Beseda s ním Quo vadis, Evropo, se konala 19. listopadu v Katovicích a týkala se neradostných událostí, které přináší současný svět.
Jaromír Štětina, který zná dobře vývoj v zemích bývalého Sovětského svazu, připomněl i opomíjenou válku na východní Ukrajině. „Druhá potencionální vlna imigrace nám hrozí právě z Ukrajiny, kde je už kolem 2 milionů vnitřních uprchlíků,“ zdůraznil Jaromír Štětina. Reagoval i na obavy lidí, kteří se bojí přílivu mladých mužů z islámských zemí k nám do Evropy. „To, že utíkají mladí a silní, mě neděsí. Je tomu tak ve všech válkách. Jsou to zástupci rodin, které je vyslaly, aby pak posílali vydělané peníze zpět,“ připomněl.
Jaromír Štětina také nesouhlasí s vyzbrojováním mladých uprchlíků, aby se vraceli zpět a bojovali s tzv. Islámským státem. „Tohle nemá význam, protože už nyní bojuje proti Islámskému státu na místě minimálně 20 000 převážně Kurdů, kterým nejsme schopni nebo ochotni pomoci. A místo toho budeme vyzbrojovat jiné v Evropě?“ ptá se Jaromír Štětina, který vyvrací i názor, že Islámský stát vznikl proto, aby bojoval proti křesťanskému světu.
„Nezapomínejme, že jeho prvními oběťmi bylo 100 000 muslimů,“ upozorňuje europoslanec a dotýká se i současné uprchlické krize. „Tu může Evropa zvládnout, jen pokud bude jednotná,“ dodává Jaromír Štětina, který je zastáncem tzv. uprchlických kvót, a který se proto stal terčem slovních útoků lidí spojujících migrantskou vlnu s terorismem.
Mezi účastníky byl také učitel místní ZŠ Miroslav Čapek. „Jaromír Štětina nás překvapil svojí nedůvěrou k médiím,“ přidává Miroslav Čapek pár postřehů ze zajímavé besedy. „Byl nedávno v Sýrii a je zastáncem dodávek zbraní pro místní skupiny, které mají válčit proti tzv. Islámskému státu. Europoslanec mluvil také o těžkopádnosti Evropské komise, ale trval na jednotnosti postojů EU i za cenu překousnutí nepříjemností, které přináší současná uprchlická vlna. V nejednotnosti totiž vidí prostor pro Rusko, které chce rozkol a slabost Evropy,“ dodává pedagog Miroslav Čapek.
Současnou uprchlickou krizi zvládne jenom jednotná Evropa, zdůrazňuje Jaromír Štětina, poslanec Evropského parlamentu
Písecký deník