Soc. dem: V kauze nejde o shodu náhod

PRAHA – Příliš mnoho podivných okolností v šetření kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka (KDUČSL), obviněného z přijetí úplatku, nepovažuje ČSSD za náhodou. Souvisí podle ní s blížící se obžalobou a také s návrhy senátora Jaromíra Štětiny (SZ).
„Pro to svědčí všechna fakta, že tato shoda není náhodná,“ řekl včera šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc s tím, že výsledkem má zřejmě být nové jednání o Čunkově imunitě v Senátu, a následně jeho beztrestnost.

Imunitu nelze vrátit

Tejc spolu s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem to považuje za skandální, stejně jako znovuobjevení se podnikatele Romana Vaškůje v kauze. Paroubkovi to připomíná rčení „zloděj křičí, chyťte zloděje“.
Paroubek s Tejcem argumentovali, že postup vyšetřování Čunkovy kauzy a úniky z vyšetřování budí dojem „koordinované a účelové akce“.
Mediální spekulace, že by mohl Senát případně vrátit Čunkovu imunitu, odňatou pro tento případ, odmítl včera pro Právo ústavní expert prof. Václav Pavlíček.
„Jednou je to určené. Senát by to mohl vrátit jedině v jiném svém složení,“ řekl.
Členka senátního a mandátového výboru Daniela Filipiová (ODS) míní, že by se o Čunkově imunitě nemělo znovu jednat. „Je to uzavřená kapitola, osobně bych byla proti znovuotevření této otázky,“ sdělila Právu.
Zda se kvůli tomu sejde příslušný senátní výbor, Filipiová neví, je ale přesvědčená, že už odvedli svou práci. „Bohužel, opakovaně se setkáváme s tím, že podklady nám policie dodává neúplné,“ poznamenala.