Sobotka věří, že Bělorusko povolí návštěvu dvou senátorů

PRAHA 16. ledna (ČTK) – Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že Bělorusko přehodnotí rozhodnutí neudělit víza senátorům Karlu Schwarzenbergovi (za US-DEU) a Jaromíru Štětinovi (za Stranuzelených) a umožní jim tuto zemi navštívit. Senátoři chtěli do Běloruska vyjet před volbami ohlášenými na letošní březen. Plánovali mimo jiné setkání s kandidátem sjednocené běloruské demokratické opozice Aljaksandrem Milinkevičem.

„Odmítnutí víz ústavním činitelům naší země považuji za velice nešťastný krok, který odvrací Bělorusko od standardního chování moderního státu a vrhá stín na zemi, která bezprostředně sousedí s Evropskou unií,“ napsal Sobotka v otevřeném dopise, který zaslal mimo jiné běloruskému prezidentovi, premiérovi a předsedovi parlamentu.

V dopise, jehož kopii poskytl ČTK, Sobotka připomněl, že Schwarzenberg aŠtětina chtěli Bělorusko navštívit v souvislosti s prezidentskými volbami a doufali, že se budou moci seznámit s podmínkami pro svobodné a demokratické volby. S tímto cílem cestu obou senátorů doporučil organizační výbor horní komory, jemuž mají oba politici podat zprávu o své cestě.

„Neudělení víz držitelům diplomatického pasu je krokem svědčícím o malé vůli spolupracovat a vycházet s mezinárodním společenstvím, je krokem do izolace, a tudíž krokem, který Bělorusko poškozuje. Věřím, že rozhodnutí neudělit dvěma senátorům Parlamentu ČR víza přehodnotíte a naši kolegové budou moci vaši zemi navštívit,“ napsal Sobotka.

Politici chtěli v Bělorusku diskutovat také o členství Česka v euroatlantických organizacích a vztazích Evropské unie a Běloruska. Chtěli se rovněž informovat o rozhodnutí běloruského ministerstva školství, které údajně zakázalo vycestovat studentům bohemistiky na studijní pobyt v Česku. Senátory také zajímalo, jak vypadá procedura vydávání českých víz běloruským občanům.

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář minulý týden uvedl, že každá země má sice právo nevydat cizincům víza, v případě senátorů to ale není zvykem. Česká diplomacie bude s běloruskou stranou o tomto problému jednat a případně přijme reciproční opatření proti běloruským představitelům, řekl mluvčí ČTK.

Kvůli snaze setkat se s opozičními politiky byl Schwarzenberg loni vyhoštěn z Kuby. Aféra potvrdila chladné vztahy mezi Prahou a Havanou. Štětina má zase zkušenosti z východní Evropy – jako novinář léta popisoval dění v bývalém Sovětském svazu.

V Bělorusko je u moci autoritativní režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Na Západě není vítán a tamní média ho nazývají „posledním evropským diktátorem“. Nedostal vízum ani do Česka, kde se chtěl před čtyřmi lety zúčastnit summitu NATO. Je mimo jiné obviňován z potlačování opozice, zavírání nezávislých médií a nerespektování lidských práv.

hš mhm kar