Snad Štětina ví, proč Bílého vůdce pozval, zní z TOP 09

Právo
30. července 2015, autor: Jan Martinek.

Krok europoslance Jaromíra Štětiny, který pozval do Evropského parlamentu Andrije Bileckého, velitele ukrajinského dobrovolnického praporu Azov, se nesetkal se stoprocentním pochopením ani u strany TOP 09, za kterou Štětina v europarlamentu sedí.
Ultrapravicový radikál Bileckyj, zvaný „Bílý vůdce“ je členem Sociálně nacionálního sdružení, které je volně spojené s Pravým sektorem. Příslušníci praporu Azov podle některých zastávají otevřeně neonacistické postoje. Za neonacistickou strukturu jej loni v červnu označila i americká Sněmovna reprezentantů. Na pochybách, jestli pozvání Bileckého do europarlamentu je v pořádku, je například předseda TOP 09 a šéf zahraničního výboru Sněmovny Karel Schwarzenberg.

Pospíšil: Rád si ho vyslechnu

„Zanechává to ve mě jisté pochybnosti,“ řekl včera šéf TOP 09 Právu. „Já bych se k němu nehlásil, ale pan Štětina se Ukrajinou dlouhodobě zabývá. Snad ví, proč ho zve,“ uvedl Schwarzenberg. „Nesmíme zapomínat na to, že ruská propaganda u nás dělá, co může, aby kdekoho pomluvila,“ dodal.
Podobně mluví i europoslanec za TOP 09, nestraník Jiří Pospíšil. „Ten člověk není můj šálek čaje, bál bych se ho pozvat. Respektuji ale, že ho pozval Jaromír Štětina, který je expertem na ruskoukrajinské vztahy. Těším se na zajímavou debatu, rád si vyslechnu jeho pohled na situaci na Ukrajině,“ řekl Právu Pospíšil. „Jsem si ale vědom, že pro některé demokraty je kontroverzním člověkem,“ dodal.
Sebemenší problém s tím naopak nemá místopředseda TOP 09 a předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek. „Europarlament je do té míry sebevědomá instituce, že se nemusí bát žádných názorů. Nikdo nikoho nenutí, aby s ním souhlasil, jde o to, vyslechnout si jeho názor,“ řekl Právu Kalousek.
Podle svých slov se nebojí, že situace využijí jejich političtí odpůrci a onálepkují TOP 09 jako stranu, která se paktuje s neonacisty. „Vyzvat někoho, aby přednesl své názory, a pak je buďto podpořit, nebo odsoudit, není žádné paktování. Totalitní režimy byly charakteristické tím, že se bály jiných názorů,“ dodal Kalousek.
„Věřím, že se pan Štětina v situaci orientuje natolik, že by nepozval někoho, jehož minulost by byla zpochybnitelná,“ vyjádřila se místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Sám Štětina už dříve uvedl, že si je vědom toho, že většina europoslanců bude mít s kontroverzním hostem problém. Extrémně uvažující lidé se však podle něj najdou i v českém parlamentu.