Bratislava 12. února (ČTK) – Trestní stíhání místopředsedy české vlády a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka není pozoruhodné tím, že se na vrchol pyramidy vyšplhal člověk důvodně podezřelý z korupce, ani tím, že neodstupuje, ani ho k tomu koaliční partneři nevybízejí, jakkoli v evropských demokraciích je to rarita. Na případu předsedy lidové strany nejvíce zaráží zkaženost politické třídy jako takové, napsal dnes slovenský list Sme.
Zbavení imunity prošlo v Senátu jen nejtěsnějším poměrem hlasů, v situaci, kdy výraz „důvodně podezřelý“ je vzhledem k důkazní situaci velmi ohleduplný, pozastavuje se deník. „Je možné, že Čunek je nevinný, ale půl milionu, jejichž původ vysvětloval už pětkrát jinak, si uložil v hotovosti do banky dva dny poté, co navlas stejnou částku vybrala ze svého účtu firma, s níž jako starosta obchodoval. Když je k dispozici i svědkyně, které se prý chlubil, že ‚takhle se vydělává půl mega‘, jde o čítankový příklad, kde je absurdní jakékoliv váhání, zda zbavit či nezbavit imunity.“
„Existuje jediný řadový občan, proti kterému by v takové situaci nezačalo vyšetřování?“ ptá se komentátor. Za „symfonii dvojí morálky“ označuje okolnost, že proti Čunkově vydání v Senátu hlasovali i někteří navrhovatelé ústavní novely o omezení imunity zákonodárců.
Jakoby skutečnost, že aféra patrně vypukla účelově a tedy je „zpolitizovaná“, byla nadřazena rovnosti před zákonem a zásadě, že každý zločin má být potrestán, pozastavuje se Sme. Přitom je podle něj jasné, že „zpolitizovaně“ se chovala právě menšina hlasující proti vydání; pád šéfa lidovců by totiž mohl vládní koalici i pochovat.
„Skutečnost, že ‚zpolitizováním‘ argumentovali proti Čunkově vydání isenátoři považovaní za vysoké morální autority, Karel Schwarzenberg aJaromír Štětina, je neklamné znamení, že politika je vysoce úpadkové prostředí, které každého semele,“ uzavírá Sme.