Skin hajloval, policisté jej nechali odjet

Dražice u Tábora – Jihočeští policisté v sobotu večer pouze přihlíželi hajlování neonacisty po koncertu extremistických kapel v Dražicích u Tábora.
Policisté, které redaktor MF DNES na čin upozornil, pouze odvětili, že „snad za ním nemají běžet“.
Zhruba dvě stovky neonacistů se začaly rozcházet hodinu po půlnoci. Pořvávali, sprostě nadávali a vztyčenými prostředníky mávali jak na policisty, tak na novináře. Pak jeden z nich z okýnka tmavozeleného Fordu Focusu hajloval.
„To nebylo mávání. Každý z nás včetně policistů viděl, že na ně posměšně hajluje z auta na rozloučenou, ale přitom policisté nezakročili,“ řekl senátor Jaromír Štětina, který byl v Dražicích celý večer.
Šéf policejního zásahu proti neonacistům a zároveň zástupce ředitele jihočeské policie Jan Kulhan přitom ihned po incidentu tvrdil, že on sám nic takového neviděl. „Slyším o tom poprvé,“ řekl. Přitom policejní manévry v Dražicích byly téměř stejné jako loni v Křtěticích na Strakonicku. Ani tam jihočeští policisté nezasáhli, ačkoliv přes okna bylo zřetelně slyšet skandování nacistického Sieg Heil! a jméno pohlavára třetí říše Rudolfa Hesse.
Tehdy to odnesli dva vysocí policejní důstojníci ze Strakonic a Českých Budějovic: policejní prezident jim snížil hodnost o jeden stupeň na rok kvůli liknavému postupu.
Dražický koncert může mít podobnou dohru. „Policisté tam byli od toho, aby zadrželi každého, kdo se bude chovat protizákonně. Chci vysvětlení, proč nebyl ten mladík zadržen. Pak případně vyvodím i personální postihy,“ řekl ministr vnitra Ivan Langer.