Si Ťin-pching večeřel se Zemanem. Kalouska policie nepustila na Hrad

zpravy.iDNES.cz
29. března 2016, autor: iDNES.cz, ČTK, MF DNES, Václav Janouš, foto: Tomáš Kozel.

Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovaly vstupu na Hradčanské náměstí. Přes policejní zátaras se ale nedostali ani Miroslav Kalousek a europoslanec Jaromír Štětina. Od půl osmé se čínský prezident na Pražském hradě účastnil slavnostní večeře. Kardinál Duka mu na ní předal dopis, ve kterém ho vyzývá k respektování lidských práv.

Slavnostní večeře na Pražském hradě se mimo prezidentů Si Ťin-pchinga a Miloše Zemana účastnili například také premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš nebo kardinál Dominik Duka. Přítomni měli být také zástupci z řad podnikatelů.

U příležitosti večeře vyzval k respektování lidských práv Si Ťin-pchinga pražský arcibiskup Dominik Duka. Předal mu dopis, ve kterém mimo jiné píše, že návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv. Duka v dopise vyslovil prosbu o návrat náboženské svobody nejen pro katolické křesťany, ale pro všechny věřící.

Organizátoři podvečerní demonstrace považovali uzavření náměstí až do půlnoci za nesmyslné, protože čínská delegace tou dobou už na Hradě nebyla přítomna. S demonstranty se během pochodu na Hradčany sešel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jednal také s policisty, kteří bránili průvodu v cestě na Hrad. Předseda TOP 09 držel v ruce tibetskou vlajku. Lidé skandovali „Máme na to právo!“. Kalousek jim odpovídal „Máte na to právo“.

„Já a europoslanec Jaroslav Štětina jsme požádali bezpečnostní složky, abychom mohli projít, protože jsme státní činitelé a žádná represivní moc nám nesmí bránit ve svobodném pohybu,“ řekl Kalousek protestujícím za bouřlivého potlesku. „Úřední propustky, které by donutily policisty nechat nás projít, vydává osoba jménem Mynář, která nemá ani bezpečnostní prověrku,“ pokračoval Kalousek po krátké diskuzi s policisty. Narážel tím na to, že Národní bezpečnostní úřad hradnímu kancléři neudělil bezpečnostní prověrku.

Potlesk následně provázel příchod Karla Schwarzenberga do středu průvodu. Lidé také skandovali hesla „Karel na Hrad!“. Bývalý šéf české diplomacie se důrazně ohradil proti postoji prezidenta Miloše Zemana k Číně. Kritizoval ho i za to, že čínskou hlavu státu přijal na zámku v Lánech. „Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi,“ prohlásil. „Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo,“ řekl Schwarzenberg.

Kromě nich byli v čele demonstrantů také pořadatel tichého shromáždění protibetský aktivista a bývalý politik Martin Bursík nebo někdejší politik a hudebník Michael Kocáb.

Dříve odpoledne se konala protestní akce uskupení Češi Tibet a Tchaj-wan podporují. Dorazilo asi pět set lidí. Podle reportéra MF DNES stáli demonstranti v parku u Sovových mlýnů na Kampě, kde je odděloval policejní zátaras od zhruba padesátky Číňanů. „Chceme upozornit, že se nám nelíbí sbližování Česka a Číny,“ řekl organizátor Tomáš Peszynski. Protesty probíhaly v klidu a policie tak za odpoledne nemusela zasahovat. InsertSingleVideo

Demonstrace se odehrávala jen pár metrů od Lichtenštejnského paláce, kde probíhalo setkání čínského vládce s českými státníky. „Ihned po příjezdu čínského prezidenta vjeli mezi demonstranty policisté s dodávkami. Vytvořili tak vozovou hradbu mezi pročínskými a protibetskými demonstranty a zcela tak zamezili jakémukoliv výhledu na Lichtenštejnský palác. Od odpůrců návštěvy mohutně zazněla hesla na adresu policistů jako Hanba! a Styďte se!,“ popsal situaci na místě reportér iDNES.cz.

Z Kampy demonstranti zamířili na Pohořelec, ale nakonec změnili trasu a vydali se pod ministerstvo zahraničních věcí na Loretánské náměstí. Policie jim pak zabránila ve vstupu na Hradčanské náměstí, kde mělo proběhnout pokojné shromáždění na podporu demokracie a lidských práv v Česku, Číně, Tibetu a na Tchaj-wanu. Protest organizovalo několik nevládních organizací, promluvil na něm například exministr životního prostředí a člen petičního výboru Češi Tibet podporují Martin Bursík, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg a starosta šesté městské části Ondřej Kolář.

Podle policie musí o otázce, zda mohou demonstranti na Hradčanském náměstí vyjádřit svůj názor, rozhodnout magistrátní úředník. Tato zpráva vyvolala mezi demonstranty odpor. „Chovanec demise!“ volají lidé podle reportéra iDNES.cz.

Na akci měla přijít kromě Čechů i komunita Vietnamců žijících v Česku, kteří chtějí demonstrovat za mír v Jihočínském moři. V 19:00 se bude jako součást a vyvrcholení celého programu konat u sv. Salvátora mše za oběti komunistického režimu v Číně. Dva cizince odvedla policie

Zatčením skončil dopoledne spor mezi dvěma cizinci na Hlávkově mostě. „V této souvislosti skončili oba aktéři cizí státní příslušnosti na policejní služebně k dořešení celého incidentu. Policie jednání cizinců klasifikovala podle prvotních informací jako přestupek proti veřejnému pořádku,“ oznámila policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Do Chotkových sadů přišlo ráno zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong). Jejich transparenty se velkou čínskou vlajkou snažilo zakrýt několik desítek lidí, které přivezl autobus. Krátce po průjezdu kolony čínského prezidenta se pár protestujících s vlajkami hnutí Fa-lun-kung dostal na silnici. Tam muže příznivci čínské politiky tyčemi svých praporů srazili na zem. Policisté pak znesvářené strany oddělili od sebe.

Zoulová uvedla, že konflikty v Chotkově a Badeniho ulici se policistům a členům antikonfliktního týmu podařilo vyřešit domluvou. „V této souvislosti na policejních služebnách neskončila žádná osoba,“ dodala. Setkání s ministry na Kampě

Čínský prezident se s premiérem a českými ministry setkal v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě. Ještě před tím měl schůzků s předsedou Senátu Milanem Štěchem a s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (oba ČSSD).

„Osobně jsem strašně rád, že Čína je zemí, která je stabilní, která je přátelská a která má i dobrý hospodářský růst a tím pádem i růst životní úrovně svých občanů. Budou-li tam občané spokojeni, myslím si, že i k té vyšší formě demokracie se prostě dopracují,“ prohlásil Štěch po schůzce s čínskýcm prezidentem.

K otázkám ekonomické spolupráce poznamenal, že z Číny do Česka přicházejí silní investoři. Vzájemné kontakty by měly pomoci vzájemně se seznámit s fungováním státu, tvorbou legislativy, pochopení jeden druhého. K otázkám lidských práv podotkl, že „nemáme až tolik zase právo někomu vnucovat naše pojetí“. „I my máme problémy, které bychom měli rychleji řešit,“ dodal Štěch.

Hamáček řekl čínskému prezidentovi, že lidská práva patří k prioritám české zahraniční politiky. Čínský prezident to podle Hamáčka vzal na vědomí.

Podle Úřadu vlády by na jednání měl kromě premiéra dorazit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (všichni ČSSD), ministr financí Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (všichni za ANO) a také státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

Mezi účastníky měl podle ČTK být i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ten ale sdělil, že má jiný program. Podle Twitteru se Bělobrádek zúčastnil česko-čínského finančního fóra. Pavel Bělobrádek (Twitter) @PavelBelobradek 29.března 2016 v 09:59, příspěvek archivován: 29.března 2016 v 13:45

na China-Czech FinancialForum centralnich bank, jsem Číně popřál,aby na hospodářský úspěch navázala uspešne i v pokroku v lidských právech 2 lidé to sdílejí odpovědět retweet oblíbit

Ministři budou s čínským prezidentem diskutovat především o vzájemném obchodu. „Tématem setkání předsedy vlády a dalších členů vlády bude dynamický rozvoj vztahů obou zemí, podpora vzájemného obchodu či investic, a to zejména v oblasti průmyslu, technologií, finančního sektoru a cestovního ruchu. Tématem bude také spolupráce v rámci iniciativy Nová Hedvábná stezka,“ sdělil Úřad vlády.

Na otázku, zda Sobotka na schůzce nadnese také téma lidských práv, Úřad vlády neodpověděl. Sobotka se na rozdíl od mnoha členů vlády neúčastnil dopoledního programu na Pražském hradě, kde se Si setkal s českým prezidentem Milošem Zemanem.