Senátory čeká poslední schůze ve starém složení

Praha 12. listopadu (ČTK) – Senát čeká příští týden poslední schůze ve starém složení. Schvalovat má na ní návrh poskytnout 60 milionů korun z úvěru od Evropské investiční banky na likvidaci škod po jarních záplavách. Senátoři budou ve čtvrtek rozhodovat také o návrhu, podle něhož by obce mohly získat od státu nezděděné nemovitosti po svých obyvatelích.

Horní komora má rovněž na zhruba deset dnů volit členy své nové dočasné komise pro posouzení ústavnosti KSČM, která byla vytvořena minulý týden. Koncem měsíce bude totiž Senát na první schůzi v povolebním složení rozhodovat o složení svých výborů a komisí znovu. Jediným kandidátem na předsedu komise je její iniciátor Jaromír Štětina (za Stranuzelených).

Senátoři se mají zabývat také sérií mezinárodních smluv. Závěr jednání má patřit rekapitulačním zprávám o činnosti komisí a obdobné zprávě předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) o činnosti horní komory v končícím dvouletém funkčním období.

Poslední schůze Senátu se může zúčastnit jen 79 senátorů místo 81. Zvolením do Poslanecké sněmovny přišel v červnu o senátorský mandát Milan Šimonovský (KDU-ČSL), tento víkend jako senátor končí bývalý pražský zastupitel František Příhoda (ODS). V horní komoře před dvěma lety v doplňovacích volbách nahradil europoslance Josefa Zieleniece, který byl před šesti lety zvolen do Senátu už v prvním kole 12. listopadu.

Dalších 17 senátorek a senátorů, kteří podobně jako Příhoda mandát neobhajovali nebo neobhájili, čeká rozloučení s členstvím v horní komoře příští víkend. O možnost hlasovat přijde také zbývajících osm zákonodárců, kteří byli koncem října zvoleni znovu. Obnovit si ji budou moci složením senátorského slibu na první schůzi horní komory v povolebním složení, která začne ve středu 29. listopadu.