Senátoři ze čtyř frakcí oficiálně navrhli Švejnara na prezidenta

Praha 14. prosince (ČTK) – Profesor Jan Švejnar byl dnes před polednem oficiálně navržen na prezidenta republiky. Jeho nominaci podepsalo deset senátorů ze všech frakcí vyjma ODS a KSČM. Návrh předložili senátní volební komisi krátce poté, co Švejnar oznámil své rozhodnutí kandidovat.

ČTK to řekl předseda komise Josef Pavlata (ODS) s tím, že přihláška splňuje všechny náležitosti a byla přijata. Pod Švejnarovu kandidaturu se podepsali čtyři členové Klubu otevřené demokracie (KOD), tři senátoři ČSSD, dva zástupci KDU-ČSL, jeden člen klubu SNK – jeho předseda Josef Novotný (SNK ED). Stejně tak se pod nominaci podepsala předsedkyně klubu ČSSD Alena Gajdůšková a předsedkyně KOD Soňa Paukrtová. Z lidoveckých senátorů návrh podepsali místopředseda horní komory Petr Pithart a místopředseda klubu Josef Vaculík.

Švejnar se tak střetne v souboji o křeslo hlavy státu s prezidentem Václavem Klausem, kterého už 28. listopadu oficiálně nominovala ODS. Pod jeho kandidaturu se podepsalo všech 81 poslanců a 41 senátorů občanské demokracie. Parlament bude mezi oběma kandidáty rozhodovat 8. února. Neočekává se, že by dostali ještě dalšího protikandidáta.

Za favorita voleb je pokládán Klaus už kvůli tomu, že ho v obou komorách parlamentu přihlásilo 122 zákonodárců ODS. Ke zvolení by mu tak chybělo dalších 19 hlasů. Někteří zákonodárci mimo ODS mu už podporu vyjádřili. V dnešním prohlášení ji zopakovala senátorka Liana Janáčková z klubu SNK, pro Klause byla i další členka této frakce Jana Juřenčáková. Zbývající čtyři členové klubu by prý měli hlasovat pro Švejnara.

Klaus má stejně jako Švejnar své příznivce u lidovců; KDU-ČSL se proto zřejmě nesjednotí na tom, komu z nich dají hlasy její zákonodárci při únorové volbě hlavy státu. Rozhodnuti nejsou ani komunisté. Jasněji je u sociálních demokratů, podle jejich předsedy Jiřího Paroubka by měli podpořit Švejnara.

Seznam senátorů, kteří navrhli Jana Švejnara na prezidenta

(podle členství v senátorském klubu):

klub jméno stranická příslušnost funkce

Soňa Paukrtová nestraník, nominována Stranou pro otevřenou společnost, předsedkyně klubu, KOD

Jaromír Štětina nestraník, nominován Stranou zelených, předseda komise, KOD

Richard Sequens nestraník, nominován US-DEU předseda výboru, KOD

Jiří Zlatuška nestraník, nominován Liberální reformní stranou, místopředseda výboru, KOD

Alena Gajdůšková ČSSD předsedkyně klubu, ČSSD

Ladislav Macák ČSSD místopředseda klubu, ČSSD

Jiřina Rippelová ČSSD předsedkyně komise, KDU-ČSL

Petr Pithart KDU-ČSL místopředseda Senátu, KDU-ČSL

Josef Vaculík KDU-ČSL místopředseda klubu, SNK

Josef Novotný SNK ED předseda klubu, SNK

Martin Horák rot mal