Senátoři výrazně nespokojeni s vyšetřováním zásahu při CzechTeku

PRAHA 8. prosince (ČTK) – Velkou nespokojenost s vyšetřováním zásahu při letní technoparty CzechTek dnes vyjádřili členové horní komory v usnesení, které dnes přijali. V rozpravě, která hlasování předcházela, se řada senátorů rovněž pozastavila nad tím, že Inspekce ministra vnitra neshledala porušení zákona u žádného ze čtyř policistů, které kamery zachytily při bití účastníka technoparty, a jejich případ odložila.

„Do ležícího se nekope, ať už byla akce regulérní, nebo nebyla regulérní,“ uvedl senátor Josef Pavlata (ODS). Kvůli nálezu inspekce požádal ve středu ministr spravedlnosti Pavel Němec nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, aby prověřila dosavadní průběh vyšetřování událostí na letošní technoparty CzechTek.

Senátor Pavel Eybert (ODS) se domnívá, že ze záběrů z CechTeku je jasné, že porušení zákona se dopustily obě strany. Potrestáni by ale právě proto měli být také viníci z obou strany. Podle senátora Ladislava Macáka (ČSSD) je nejdůležitější zabývat se příčinami incidentu – tedy tím, zda akce byla legální, nebo byla nelegální.

Vládní zpráva o událostech při technoparty má podle senátorů vážné nedostatky a nevyhodnotila policejní zákrok objektivně. Zpráva, kterou vládě a Poslanecké sněmovně předložil ministr vnitra František Bublan, podle nich neodpovídá na řadu závažných otázek.Senátor Jaromír Štětina se například pozastavil nad tím, že v ní není nic o tom, proč policie blokovala sjezd z dálnice, nebo které konkrétní trestné činy byly důvodem k zásahu.

Senát si zprávu o policejním zákroku při CzechTeku vyžádal už v srpnu. V usnesení ale konstatuje, že Bublanova zpráva není tím, co očekával. Senátoři proto vyzvali premiéra Jiřího Paroubka, aby jim do konce roku požadovaný dokument předložil.

Podle Bublan byl policejní zásah při CzechTeku oprávněný, protože technaři poškozovali cizí majetek. Naopak senátoři ho již v srpnu označili za nepřiměřený, neodpovídal podle nich situaci.

Bublan dnes uvedl, že shodu se senátory na tento problém neočekává, protože nabyl politického podtextu. Mnozí senátoři ale míní, že politický podtext měl již před konáním akce.

Při policejním zásahu na CzechTeku o posledním červencovém víkendu byly zraněny desítky technařů a policistů. Řada účastníků obviňuje policisty z brutality, média zaznamenala případy bití technařů povalených na zem. Policie to označuje za jednotlivé excesy. Argumentuje tím, že bránila soukromé pozemky, na něž bez svolení majitelů účastníci party vstupovali.

vjk mal