Senátor včera už o vydání nepožádal * K nevydání chyběly dva hlasy
Jiří Čunek bude prvním členem vlády v historii ČR trestně stíhaným pro podezření z korupce. Rozhodl o tom včera Senát, když ho jen o dva hlasy zbavil imunity, a umožnil tak jeho vydání policii, která ho podezřívá, že před pěti lety jako vsetínský starosta přijal půlmiliónový úplatek.
Pro jeho vydání ve veřejném hlasování zvedlo ruku ze 72 senátorů 38. Proti bylo 26 a osm se hlasování zdrželo. Pro vydání bylo třeba 37 hlasů.
I když ještě před dvěma týdny Čunek požádal mandátový a imunitní výbor o své vydání, včera v projevu k senátorům tuto žádost nezopakoval.
Vydání odhlasovalo 15 senátorů ODS, 11 soc. demokratů, čtyři lidovci z 11, čtyři členové Klubu otevřené demokracie (KOD), tři ze SNK a jeden komunista.
Proti bylo 15 senátorů ODS, šest lidovců, tři z KOD a dva ze SNK.
Mezi ně patřili i Čunkovi vládní kolegové, vicepremiér Alexandr Vondra (ODS), ministr kultury Václav Jehlička (KDUČSL) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (ODA, ve vládě za zelené). Kromě Čunka se hlasování zdrželo šest občanských demokratů a Václava Domšová (SNK).
S návrhem hlasovat o vydání tajně neuspěl předseda ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Podpořilo ho jen 9 stranických kolegů.
„Důkazy svědčí o mé nevině“
Čunek po vydání prohlásil, že výsledek očekával a respektuje ho. Řekl, že neodstoupí z vládních ani stranických funkcí, což mu mnozí senátoři v diskusi doporučovali.
„Všechny důkazy, které mám, svědčí jednoznačně o mé nevině. Lituji jen, že jsem o ně nebyl doposud požádán. Myslím, že ta kauza mohla být uzavřena dokonce dnes,“ prohlásil.
Je přesvědčen, že kauza je zpolitizovaná, protože za osm let, co byl starostou, neměl žádný problém. A to až do chvíle, kdy se stal senátorem a stoupal na „politickém poli“.
Přestože Čunek dříve o vydání policii sám žádal, včera tak neučinil. Tvrdil, že to bylo všem senátorům dostatečně známo. „Chtěl jsem dneska už jenom uvádět to, co je důležité pro Senát. To jsou ty věci, které svědčí o tom, že jsem ty věci spáchat nemohl, protože tam nebyl žádný motiv,“ argumentoval po jednání.
Ve svém krátkém vystoupení Čunek uvedl, že jeho úspory před vstupem do politiky činily 2,5 miliónu korun, a s narážkou na expremiéra Grosse dodal, že „od žádného strýčka jsem si nic nepůjčil“.
Zopakoval, že těsně před zahájením stavby rodinného domku za 3,3 miliónu korun si vzal u Komerční banky hypoteční úvěr ve výši 1,7 miliónu korun. Naprosto odmítl obvinění, že před pěti lety získal půlmiliónový úplatek od vsetínské realitní firmy H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Realitní firma podle něj tuto společnost nakonec získala mnohem dráž, než za kolik ji původně měla získat.
„Měl by se očistit“
Ve více než dvouhodinové debatě řečníci připustili politický podtext kauzy, ale většina se přesto vyslovila pro vydání senátora, aby se mohl očistit.
Místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) prohlásil, že dokumenty předložené Čunkem ho přesvědčují o tom, že je nevinný. „Skutečně pro jeho politickou budoucnost je potřeba, aby měl možnost se zcela a úplně očistit,“ zdůraznil.
Předsedkyně klubu ČSSD Alena Gajdůšková doufá, že celá věc bude co nejrychleji „spravedlivě a poctivě vyšetřena a uzavřena“, neboť to poškozuje celou politickou scénu. „Podrývá to autoritu ústavních orgánů a jen utvrzuje občany v pocitu, který je jim neustále vštěpován médii, že politika je prostě špína. Ale to přece není pravda,“ řekla.
Stejný žalobce jako u Hučína
Nejvíce kritiky se sneslo na únik informací z policie. Nezaujatost a apolitičnost policie vzala definitivně za své v letech sociálnědemokratické vlády, prohlásil Jaromír Štětina (za SZ).
„Hlasováním proti vydání se snažím ochránit nikoliv občana Čunka, ale institut senátora. Čunek ohrožovaný byzantským zvykem veřejného zneuctění, který se tak rozbujel v době sociálnědemokratických vlád, opírajících se o protiústavní nesystémovou komunistickou stranu,“ řekl.
Proti tomu se ohradil místopředseda Senátu Jan Rakušan (ČSSD) „Šlo o hrubý politický projev rozdmychávající vášně, nabádání k novým čistkám. Mám strach z tohoto způsobu myšlení,“ uvedl.
Novinářům pak Štětina ještě řekl, že dozorujícím státním zástupcem v kauze Čunka je Radim Obst, který v minulosti podle něj selhal. „Je to tentýž Obst, který uvrtal do basy později za nevinného prohlášeného Vladimíra Hučína. Proto si myslím, že bychom pana Čunka neměli vydávat,“ zdůraznil.
Kubera: to je jeho konec
Podle Štětiny je žalobce Obst „bývalý komunistický kolaborant“ kvůli kontaktům s StB.
Kubera, který hlasoval proti vydání Čunka, soudí, že verdikt Senátu znamená pro tohoto lidoveckého politika jeho naprostý politický konec. „Já říkám, jak to dopadne. Nikdo mu to místo už nebude držet. Tady nejsme zvyklí držet místa. Myslím, že tiskovou konferenci svolá pan Paroubek ještě dnes – nejpozději zítra – kde ho vyzve, aby odstoupil. To je přece evidentní,“ řekl Kubera.
Martin Mejstřík (za Cestu změny) soudí, že jedinou předností policie je „služebnost, absence morálních zásad a někdy dokonce přímá provázanost na podsvětí“.
Poznamenal, že z „policie jde strach“, slušní policisté podle něj odcházejí do civilu a gangsteři unikají z policejních stanic a elitní jednotky spolupracují s podsvětím. „Ryba smrdí od hlavy. Ryba smrdí od velitelského sboru,“ řekl.
Předsedkyně KOD Soňa Paukrtová se přimlouvala, aby byla posouzena novela trestního zákona a aby nebylo tak jednoduché „podávat trestní oznámení kdykoli a na kohokoli“. Milana Štěcha (ČSSD) zarazil dopis, který dostal v úterý od Čunkovy advokátky Jany Rejžkové, v němž mj. vyzývá k tomu, aby senátora nevydali. „Kladu si otázku: právní zástupce musí přece jednat v souladu s názorem a požadavkem klienta, nemůže vystupovat proti němu. Proč je tam tento rozpor?“ ptal se.
Ohradil se také proti „házení policistů do jednoho pytle“. Vznesl také řečnickou otázku, proč se v této souvislosti nemluví o zprávě Kubiceho, která ovlivnila sněmovní volby.
Vývoj kauzy by měla podle lidovce Josefa Vaculíka prošetřit Inspekce ministra vnitra. Jak řekl, všichni v kauze viděli silný politický podtext, a proto nepodpořil vydání kolegy k trestnímu stíhání.
Foto popis| Jiří Čunek včera v Senátu, vpravo jeho lidovecká kolegyně Ludmila Müllerová.
Foto autor| Foto PRÁVO – Michaela Říhová
Foto popis| Senát včera drtivou většinou rozhodl hlasovat o Jiřím Čunkovi veřejně. První zprava Ludmila Müllerová (KDU-ČSL), Jiří Čunek, vedle něj Václava Domšová (SNK) a Jana Juřenčáková (SNK).
Foto autor| Foto PRÁVO – Michaela Říhová