Senátoři volí Radu Ústavu pro studium totalitních režimů

Josef MARŠÁL, moderátor
——————–
Senátoři rozhodují o složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Nominovala je sněmovna, prezident, sdružení a odborná veřejnost. Ústav, který bude mapovat nacistickou a komunistickou minulost republiky, vznikl přes odpor levice i některých historiků a i v Senátu se čeká velká diskuse.

Martina KVAŠOVÁ, redaktorka
——————–
Kdo bude rozhodovat o ústavu zkoumajícím bolestivou minulost českého státu, už má jasnější obrysy. Senátoři budou vybírat z historiků, disidentů, bývalých politiků nebo pedagogů.

Josef PAVLATA, předseda senátní volební komise /ODS/
——————–
Obdrželi jsme celkem čtyřicet devět návrhů, z nichž na dnešní schůzi neprošli tři, kteří nedodali potřebné dokumenty.

Tomáš VLACH, redaktor
——————–
Kandidáti musí splnit několik podmínek. Nesměli třeba spolupracovat s StB nebo být před listopadem osmdesát devět v Komunistické straně Československa. Čtyři členy rady pak volí senátoři z kandidátů navržených sdruženími, dva ze jmen vybraných sněmovnou a jednoho podle nominace prezidenta. Václav Klaus dal zelenou jenom předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové. Ta má křeslo v radě jako jediná jisté.

Naděžda KAVALÍROVÁ, předsedkyně Konfederace politických vězňů
——————–
Já bych si strašně přála, aby v pracovním týmu byli lidé raženi stejně, jako jsem ražena já. Aby tam nedocházelo ke střetům.

Martina KVAŠOVÁ, redaktorka
——————–
Nejdiskutovanější jména jsou třeba bývalý poradce prezidenta Klause Petr Žantovský, bývalý disident a důstojník BIS Vladimír Hučín, Milan Paumer ze skupiny bratří Mašínů nebo bývalá poslankyně za KSČM Jitka Gruntová. Tu navrhl Český svaz bojovníků za svobodu.

Jitka GRUNTOVÁ, bývalá poslankyně za KSČM
——————–
Mám zájem, aby bylo dokumentováno i období 1939 až 1945.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /nestraník/
——————–
Jejich nominace je podle mého takový pokus, další z pokusů o falšování dějin. My za nic nemůžeme, tak proč bychom tam nemohli být.

Tomáš VLACH, redaktor
——————–
Jasného favorita mezi kandidáty zatím žádný ze senátorských klubů nemá.

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já pevně věřím, že vybereme jak z těch mladých, kteří o to mají zájem, tak těch starších a i z těch pamětníků.

Alena GAJDŮŠKOVÁ, předsedkyně senátorského klubu /ČSSD/
——————–
Doporučíme, aby naši senátoři volili především podle odbornosti.

Martina KVAŠOVÁ, redaktorka
——————–
Ústav bude spravovat materiály bezpečnostních složek z dob nacismu a komunismu a především je zpřístupňovat veřejnosti. Ústav má pracovat od února v budově bývalého ministerstva informatiky. Jeho radu budou senátoři volit na schůzi, která začne příští středu.