Senátoři se přeli o propagaci komunismu

Praha/ Má být trestná propagace komunismu a jeho symbolů? O tuto otázku se včera přeli senátoři. Po dvouhodinové debatě nakonec rozhodli, že výbory se budou návrhem senátorů Martina Mejstříka, Jaromíra Štětiny a dalších dál zabývat.
Podle něj by měl být ten, kdo podporuje nebo propaguje komunistické, nacistické nebo jiné podobné hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka, potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let. Člen ústavněprávního výboru Jaromír Volný (ODS) zdůvodnil, že předloha je protiústavní: „V roce 1992 Ústavní soud tuto pasáž zrušil kvůli porušení základních zásad trestního práva.“ Návrh totiž neobsahuje definici komunismu, a proto by nebyla jasná skutková podstata takového trestného činu.
Jaromír Štětina poté vystoupil s emociálně silně zabarveným příspěvkem. „Petici pro zákaz komunismu podepsalo 73 519 občanů, mezi nimi spisovatelé Škvorecký, Gruša a další. Trvá-li KSČM na svém názvu, trvá na třídním boji a diktatuře proletariátu. Pak je třeba trvat na jejím vyloučení ze soutěže politických stran,“ uvedl senátor.
Volný na to reagoval: „Když jsem já byl v komunistickém vězení, pan senátor Štětina byl v Komunistické straně Československa. Nemohu si jeho současnou angažovanost vysvětlit jinak než jako špatné svědomí.“ Volný také připomněl, že Mejstřík byl členem vysokoškolského orgánu Socialistického svazu mládeže.
Opoziční zákonodárci chtěli, aby Senát návrh zamítl, neboť „myšlenky a symboly nelze soudit“. Podle komunisty Vlastimila Balína zákon vzniká na politickou objednávku.
Veseleji bylo v sále ve chvíli, kdy diskutující připomněli, že odsouzeni by mohli být fotbalisté Slavie, kteří mají na dresech pěticípé hvězdy, stejně jako známý pivovar Heineken.