Senátoři projednají policejní zásah na technoparty

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
——————–
Senátoři by měli v těchto chvílích začít jednat o okolnostech víkendového policejního zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek. V Senátu je náš reportér Jan Tuna.
Honzo, dobrý večer. Tak jak to vypadá? Už jednání začalo?

Jan TUNA, redaktor
——————–
Tak hezký dobrý večer. Jak sami vidíte, Senát je v tuto chvíli prázdný, protože senátoři před malou chvílí přerušili své jednání do čtvrt na devět do večera. Protože jim zbývá ještě projednat jeden bod, tak je možné, že vůbec se dnes k CzechTeku nedostanou a budou ho projednávat až zítra. Pokud ho budou projednávat dnes, tak pouze několik krátkých minut. Už ráno se sociální demokraté pokusili zablokovat to dnešní jednání o policejním zásahu. To se jim ale nepodařilo, takže na této schůzi to jednání určitě proběhne. Odpoledne sem dorazil i ministr vnitra Bublan, který jim chce říct svůj názor. Objednal si sem také plátno a přivezl kazetu se sestříhanými policejními záběry. To jednání tady bude určitě velmi bouřlivé a to dokazují i dvě výpovědi senátorů, které teď můžete slyšet.

Ladislav MACÁK, senátor /ČSSD/
——————–
Tak to už bylo naprosto vzájemný. Takže já odsuzuju vůbec, že k tomu došlo jako takovému, ale pokládám ten policejní zákrok za adekvátní a odpovídající situaci, která tam vznikla.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor /bezpartijní/
——————–
Ten policejní zásah byl tak neadekvátní a tak spackaný, že policie nyní bude jistě se snažit vytvářet důkazy o tom, že to bylo zaslouženíhodné, poněvadž jsou to takoví, takoví a takoví lidé, kteří si to zasloužili.

Jan TUNA, redaktor
——————–
Právě náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák dnes oznámil, že zřídí zvláštní vyšetřovací tým na policejním prezidiu, který by měl zásah prošetřit. Vyzval veřejnost, aby dodala materiály, důkazy o porušování zákona, nicméně právě senátor Štětina říká, že žádné materiály nepředá, že je předá pouze nezávislé parlamentní komisi, protože říká, sama policie nikdy objektivně nevyšetří práci policie, případné policejní selhání a policejní brutalitu. Inspekce ministra vnitra dnes také začala vyšetřovat první dva případy policejní brutality. Ministr vnitra nám potvrdil, že jeden z těch případů je ten případ, který jsme vám včera ukázali v Televizních novinách, kdy několik policistů bije a bodá obušky ležícího mladíka a kopou ho do hlavy. Druhý případ se jedná o zničení automobilu. Dnešní novinka je také to, že některé z účastníků CzechTeku, některé z těch tanečníků a především pronajímatele toho pozemku začala zastupovat známá advokátka Klára Slámová, kterou určitě znáte jako advokátku Jiřího Kajínka. Ta chce podat v nejbližších dnech trestní oznámení na policii a také na premiéra Jiřího Paroubka. Ten ale řekl, že si za zásahem stojí, nicméně jeho některé části nebo ten zásah je potřeba prošetřit. My vše budeme sledovat a já vám přeji hezký večer.

Reynolds KORANTENG, moderátor
——————–
Tak, Honzo, díky a my jdeme k dalším zprávám.
URL| http://archiv.newton.cz/tvr/2005/08/04/69bc65ba2bd223c18f2a03b939b49ef0.asp