Senátoři opět navrhují zrušení komunistů

Praha – Senátorský návrh novely trestního zákona, který chce rozšířit zákaz propagace komunismu i na názvy politických stran, má doprovázet i petice. Má název „www.zrusmekomunisty.cz“ a autoři ji chtějí spustit příští týden spolu s předložením návrhu.

Včera to uvedli senátoři Jaromír Štětina (za Stranu zelených) a Martin Mejstřík (za Cestu změny). Startu petice se mají zúčastnit také chartista Jan Urban, Šimon Pánek ze společnosti Člověk v tísni nebo režisér a herec Ladislav Smoljak.

Smoljak už patří mezi signatáře předloňské petice S komunisty se nemluví, která byla reakcí na nárůst preferencí a vlivu KSČM na politické scéně navzdory tomu, že se komunisté podle kritiků hlásí ke svým předlistopadovým praktikám.

Připravovaná novela by v případě schválení mohla znamenat i zákaz KSČM, která změnu svého názvu na rozdíl od komunistů v okolních zemích dosud vždy odmítala. Autoři novely chtějí pro návrh získat podpisy i dalších protikomunisticky smýšlející senátorů. Představitelé ostatních parlamentních stran ale příliš v úspěch snahy nyní zrušit KSČM nevěří.

Novela se podle dostupných informací týká ustanovení, které zakazuje šíření a propagaci hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů. Dosud byli za porušení tohoto zákazu stíháni vesměs jen příznivci hnutí skinheads a neonacisté.

KSČM vznikla v březnu 1990 jako nástupnická organizace bývalé vládnoucí Komunistické strany Československa (KSČ). Období po listopadu 1989 provázely diskuse ozr ušení KSČM i oje jím případném postavení mimo zákon. Mnohé předpovědi komunistické straně tehdy věštily, že zanedlouho zajde na úbytě. Místo toho má komunistická strana stále jednoznačně nejpočetnější členskou základnu, byť se od začátku 90. let ztenčuje.