Senátoři nejsou spokojeni s vyšetřováním zásahu při CzechTeku

Senátoři z branného výboru nejsou spokojeni s vládní zprávou o událostech při letní technoparty CzechTek. Při dnešním jednání, které bylo zároveň veřejným slyšením ke kauze CzechTek, se výbor téměř jednomyslně shodl na tom, že zpráva má vážné nedostatky a nevyhodnotila policejní zákrok objektivně. Senátoři mají výhrady také k postupu Inspekce ministra vnitra, která chyby policie při zásahu vyšetřuje.

Zpráva, kterou vládě a Poslanecké sněmovně předložil ministr vnitra František Bublan, podle senátorů neodpovídá na řadu závažných otázek. Senátor Jaromír Štětina se například pozastavil nad tím, že v ní není nic o tom, proč policie blokovala sjezd z dálnice, nebo které konkrétní trestné činy byly důvodem k zásahu.

Senát si zprávu o policejním zákroku při CzechTeku vyžádal už v srpnu. V dnešním usnesení ale výbor konstatuje, že Bublanova zpráva není tím, co senát očekával. Senátoři proto vyzvali premiéra Jiřího Paroubka, aby jim do konce roku požadovaný dokument předložil. Řada členů výboru dnes neskrývala rozhořčení nad tím, že policie nedokázala přiznat chybu a tvrdošíjně trvá na tom, že vše bylo v pořádku. „Nedokázali se podívat pravdě do očí a vyhodnotit to s otevřeným hledím,“ řekl předseda výboru Josef Jařab.

Senátoři z branného výboru jsou znepokojeni také pomalým vyšetřováním policejních excesů při zásahu. Postup Inspekce ministra vnitra, která sbírá svědectví o policejní brutalitě při zákroku, dnes v senátu kritizoval jeden z odpůrců zásahu David Čermák z iniciativy www.policejnistat.cz. Inspekce se podle něj snaží svědky ovlivňovat a některé informace zatajuje. Senátoři chtějí na základě těchto a dalších pochybností přezkoumat možnost, zda by inspekci neměl řídit někdo jiný než ministr vnitra.

Bublan dnes před senátory zopakoval, že policejní zásah při CzechTeku byl oprávněný, protože technaři poškozovali cizí majetek. Policejní inspekce podle něho pracuje dobře. „Já nemohu dohlédnout na to, jak probíhají jednotlivá podání vysvětlení. Pokud ti účastníci mají problém, měli by se obrátit na státní zástupkyni, která bude výsledky posuzovat,“ dodal. Podrobnosti by se veřejnost mohla dozvědět možná již v listopadu, řekl ministr.

Úvahy o tom, že by na inspekci měl dohlížet někdo jiný než ministr vnitra, jsou podle Bublana nelogické. „Ministr potřebuje mít svůj orgán, kterým by kontroloval policii,“ řekl. Inspekce pracuje na řadě závažnějších kauz než je CzechTek a podle ministra v nich postupuje seriózně a spravedlivě.